Mała asteroida nazwana 2020 QG, która przeleciała w pobliżu naszej planety w weekend, miała wielkość SUV-a i zbliżyła się do Ziemi na odległość 2950 km. Została wykryta przez naukowców z NASA w chwili, gdy już odlatywała od Ziemi. Co ciekawe nikt wcześniej jej nie zauważył.

Asteroidy znajdujące się w pobliżu Ziemi, czyli NEA (z j. ang.: Near Earth Asteroids), cały czas mijają naszą planetę. Nowo odkryta kosmiczna skała ustanowiła jednak rekord, bo zbliżyła się do nas na odległość 2950 km. Przeleciała nad południową częścią Oceanu Indyjskiego w niedzielę 16 sierpnia – poinformowała NASA.

2020 QG

Badacze szacują wielkość asteroidy nazwanej 2020 QG na 3-6 metrów. W skali kosmicznej obiekt jest bardzo niewielki. Gdyby był na trajektorii kolizyjnej z Ziemią, prawdopodobnie rozpadłby się w atmosferze. Takie zdarzenia występują kilka razy w roku.

Według szacunków naukowców, istnieją setki milionów małych asteroid wielkości 2020 QG. Są one jednak niezwykle trudne do wykrycia, dopóki nie zbliżą się do Ziemi. Zdecydowana większość NEA mija bezpiecznie naszą planetę w znacznie większych odległościach, zwykle dalej niż znajduje się Księżyc.

– To naprawdę fajne obserwować małą asteroidę, która jest tak blisko Ziemi, ponieważ widzimy, jak grawitacja naszej planety zakrzywia jej trajektorię – mówi Paul Chodas, dyrektor NASA Center for Near-Earth Object Studies (z j. ang. Centrum badań nad obiektami znajdującymi się blisko Ziemi). – Nasze obliczenia wskazują, że ta mała asteroida obróciła się o 45 stopni, tak jak nasza planeta – dodaje.

Rzadkie obserwacje

Asteroida porusza się z prędkością ponad 12 km na sekundę, czyli nieco wolniej, niż podobne obiekty. 2020 QG została zarejestrowana jako długa smuga w obrazie z kamery Zwicky Transient Facility w Obserwatorium Palomara w Caltech w hrabstwie San Diego (USA). Zdjęcie zrobiono sześć godzin po tym, gdy obiekt znajdował się najbliżej Ziemi.

2020 QG jest rekordowa. To jedyna znana asteroida, która przeleciała tak blisko naszej planety i nie uderzyła w nią. Wiele bardzo małych asteroid wchodzi w atmosferę każdego roku, ale tylko parę z nich udało się jak do tej pory wykryć na kilka godzin przed uderzeniem w Ziemię.

Fot. ZTF/Caltech Optical Observatories

W 2005 roku Kongres USA zlecił naukowcom z NASA odnalezienie 90 proc. asteroid bliskich Ziemi, które mają minimum 140 metrów. Asteroidy o takich rozmiarach stanowią znacznie większe zagrożenie dla Ziemi.

– Odkrycie maleńkiej asteroidy 2020 QG w tak bliskiej odległości od Ziemi jest sporym osiągnięciem, bo podobne obiekty zazwyczaj lecą bardzo szybko – mówi Chodas. – Zazwyczaj mamy tylko kilkudniowe okno tuż przed lub po zbliżeniu, gdy obiekt jest wystarczająco jasny, aby mógł zostać zaobserwowany przez teleskop – dodaje.

Więcej informacji o NEA znaleźć można na stronach https://cneos.jpl.nasa.gov

 

 

 

ŹródłoNASA

 

 

 

5 1 vote
Article Rating