Poszukiwanie asteroid potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi nawet dla naukowców nie jest prostym zadaniem, bo obiekty te są ciemne i trudno je dostrzec z naszej planety. Dlatego eksperci chcą stworzyć nowy, skuteczniejszy plan działania i wykorzystają w nim nowy kosmiczny teleskop Sentinel, który prześwietli w podczerwieni Układ Słoneczny. Jednak do czasu, kiedy uda rozpocznie się jego misja, pozostała im tradycyjna metoda obserwacji za pomocą teleskopów.

 

Naukowcy z NASA, astronomowie i entuzjaści Kosmosu z całego świata poświęcają wiele czasu na poszukiwanie obiektów, które mogą zagrażać Błękitnej Planecie.

Wszystko zaczyna się od obserwacji

– Wszystko zaczyna się, gdy obserwator, który dokonuje obserwacji. Przygląda się wówczas znanym już obiektom, ale może również poszukiwać nowych. A czasami udaje mu się przez przypadek, poprzez badanie tego, co zostało już odkryte, odkrycie czegoś nowego. Średnio jeden na tysiąc obiektów porusza się inaczej niż pozostałe  – powiedział Gareth Williams z Minor Planet Center (MPC), organizacji odpowiedzialnej za zbieranie danych obserwacyjnych małych ciał Układu Słonecznego.

 

Długa weryfikacja nowo odkrytego obiektu

Obiekty, które poruszają się w sposób inny niż reszta sugerują bystremu obserwatorowi, że sytuacja odbiega od normy. Zgłasza to więc do MPC, z siedzibą w Cambridge w USA i tym samym rozpoczyna całą proceduję weryfikacji obiektu. Po uzyskaniu zgłoszenia, ktoś z tej organizacji przeszukuje dostępne dane, aby znaleźć powiązanie nowego obiektu z ciałem niebieskim, które zostało wcześniej odkryte.

Jeśli okaże się, że nie występuje żadna relacja między tymi obiektami, wówczas MPC wstawia go na stronę „NEOconfirmation page”. Strona ta pomaga zweryfikować wszystkie obserwacje obiektów kosmicznych, które są zgłoszone. Obserwatorzy wspólnymi siłami potwierdzają nowe odkrycia. Tylko w tym miesiącu udało im się ogłosić 80 obiektów bliskich Ziemi (czyli NEO – z ang. Near Earth Object) spośród ponad 656 tys. zgłoszonych obserwacji.

Innowacyjny plan NASA

Urządzeniem, które z pewnością ułatwi poszukiwania obiektów potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi jest kosmiczny teleskop Sentinel, który dopiero rozpocznie swoją misję. Praca tej sondy będzie polegała na skanowaniu Układu Słonecznego w podczerwieni, dlatego ciemne asteroidy będą dla niej łatwiej dostrzegalne.

NASA planuje także bardzo odważną misję, w której przechwyci planetoidę i pociągnie ją do orbity Księżyca. Astronauci będą wtedy mogli dokładnie zbadać tę kosmiczną skałę.

Źródło: space.com, tm
0 0 votes
Article Rating