Kostarykański wulkan po raz kolejny daje się we znaki mieszkańcom Ameryki Środkowej. Tym razem była to największa od 20 lat erupcja. Eksplozje całkowicie zakłóciły pracę lotniska w San Jose i przyczyniły się do ewakuacji ludności.

Kostaryka - Największa od 20 lat erupcja wulkanu Turrialba 1

Jak donoszą lokalne media we czwartek 12 marca wulkan Turrialba w Kostaryce wyrzucił w powietrze kolejne kłęby dymu i popiołu. Tym razem eksplozje były bardzo silne. Produkty wulkaniczne wypluł na wysokość 1 kilometra.Według badaczy z Uniwersytetu w Kostaryce wulkan wybuchał w czwartek trzy razy (inne media informowały nawet o 4 eksplozjach). Ostatnia z nich miał miejsce o godz. 14.50 czasu lokalnego.

Naukowcy zgodnie potwierdzają, że była to największa erupcja od 1996 roku. Ostatnim razem Turrialbaprzypominał o sobie w październiku 2014 roku, kiedy pyły wulkaniczne z jego wnętrza dotarły do oddalonej o 50 km stolicy San Jose.

Paraliż komunikacyjny

Erupcja Turrialba przyczyniła się do zamknięcia okolicznych szkół. Ewakuowano wszystkich mieszkańców w promieniu jednego kilometra. Drogi dojazdowe w pobliżu wulkanu zostały zablokowane. Zamknięto również lotnisko w stolicy kraju San Jose.

– Zleciliśmy ewakuację ludzi i zwierząt ze względów ostrożności. Ostatni wybuch był bardzo silny – mówił w wywiadzie pracownik Obserwatorium wulkaniczno-sejsmologicznego w Kostaryce.

 Kostaryka - Największa od 20 lat erupcja wulkanu Turrialba 2
0 0 votes
Article Rating