W czwartek 12 maja 2016 o godzinie 07:19 UTC, 01:19 czasu lokalnego, miała miejsce erupcja aktywnego kostarykańskiego wulkanu Turrrialba, położonego 50 kilometrów od stolicy tego państwa – San Hose. Wydarzenie to udało się zarejestrować w podczerwieni, co dało psychodeliczny obraz.

Turrialba - erupcja w podczerwieni

Turrialba – erupcja w podczerwieni

Wulkan wygenerował słup dymu i popiołu 3 km nad poziom krateru, czyli około 6,3 km n.p.m.. Erupcja trwała od 8 do 11 minut.

Służby ratownicze nakazały zamknięcie dróg dojazdowych w pobliżu wulkanu i rozpoczęły ewakuację w promieniu 1,6 km wokół wulkanu. Opad popiołu spowodował zamknięcie Tobías Bolaños Airport, West San Jose, stolicy Kostaryki.

„To był pojedynczy, ale potężny wybuch. Oznacza to, że ciśnienie wewnątrz wulkanu było wysokie”, powiedział Javier Pacheco, wulkanolog z Obserwatorium Sejsmologii i Wulkanologii Kostaryki (OVSICORI). „Wybuch był bardzo silny i osiągnął około 3 km ponad szczyt wulkanu.”

Turrialba - erupcja w podczerwieni

Turrialba - popiół z erupcji pokrył roślinność - zdjęcie J.Barquero

Turrialba – popiół z erupcji pokrył roślinność – zdjęcie J.Barquero

Turrialba jest czynnym stratowulkanem w środkowej Kostaryce, położony w paśmie Kordyliera Srodkowa – najbardziej wysunięty na wschód wulkaniczny szczyt tego pasma. Wznosi się na wysokość 3340 m n.p.m. i jest tym samym drugim pod względem wysokości, po położonym w niedalekim sąsiedztwie wulkanie Irazú 3432 m n.p.m., wulkanem kraju.

Wulkan miał okres podwyższonej aktywności w połowie XIX wieku, kiedy między 1847 a 1866 doszło do kilku erupcji. Od tego czasu wulkan był spokojny, aż do niedawna, bowiem od 2 ostatnich lat ponownie przyciąga międzynarodową uwagę.

 

Źródło: thewatchers, Wikipedia, Losyziemi
0 0 votes
Article Rating