Samolot indyjskiej linii lotniczej Air India Express rozbił się w piątek 7 sierpnia podczas lądowania w indyjskim Kozhikode. Na pokładzie było 191 osób. Według władz indyjskich zginęło 18 osób, a 123 zostały ranne.

Pilot samolotu Boeing 737-8HG, lecącego z Dubaju do Kozhikode, wypadł z pasa i rozbił się niecałe dziesięć metrów dalej w docelowym porcie lotniczym Kozhikode, w indyjskim stanie Kerala około godziny 19:40 czasu lokalnego. Samolot lądował podczas ulewnego deszczu i słabej widoczności.

Po uderzeniu kadłub samolotu rozpadł się na pół. Pas startowy lotniska znajduje się na wzgórzu z głębokimi wąwozami po obu stronach i jest uważany za trudny do lądowania.

Na pokładzie było 184 pasażerów, a także dwóch pilotów i pięcioro członków załogi. Ministerstwo lotnictwa cywilnego przekazał, że na pokładzie nie doszło do pożaru.

Według władz indyjskich zginęło 16 osób, w tym dwóch pilotów, a 123 zostały ranne. Premier Indii Narendra Modi napisał na Twitterze, że „boleje nad wypadkiem samolotu w Kozhikode”. Zapewnił, że stanowe władze pracują na miejscu, zapewniając wszelką pomoc poszkodowanym.

Akcja ratunkowa już się zakończyła, a poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala.

Lot z Dubaju był lotem repatriacyjnym mającym na celu sprowadzenie obywateli do domu, gdy wciąż trwają międzynarodowe ograniczenia podróży z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS CoV-2.

Najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w Indiach miała miejsce w listopadzie 1996 roku. Wówczas, ponad cztery kilometry nad miejscowością Charkhi Dadri, zderzyły się w powietrzu dwa samoloty: linii Saudi Arabian Airlines i Kazakhstan Airlines. Zmarły wszystkie osoby na pokładach obu maszyn – 349 osób.

Przyczyną katastrofy był błąd załogi kazachskich linii lotniczych. To trzecia katastrofa lotnicza w historii pod względem liczby ofiar i najtragiczniejsza kolizja samolotów w historii.

 

 

ŹródłoReuters, CNN

 

 

0 0 votes
Article Rating