W krakowskim Parku Jordana w połowie lutego stanie 7-metrowa wieża oczyszczająca powietrze. Prototypową instalację stworzył holenderski projektant Daan Roosegaarde. Smog Free Tower to największy oczyszczacz smogu na świecie.

7-metrowa wieża wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji do oczyszczania powietrza. Jest wyposażona w przyjazną środowisku technologię pozwalającą filtrować 30 tysięcy m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Jest w stanie oczyścić powietrze w promieniu kilkunastu metrów. Efektywność wieży została potwierdzona przez politechnikę w Eindhoven.

To pierwsza w Polsce taka instalacja, będziemy obserwować jej działanie i reakcje mieszkańców. Kraków został wybrany do tego projektu nieprzypadkowo: jest miastem, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza – zaznaczył zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Jak wyjaśnił, Park Jordana został wybrany ze względu na to, że także zimą odwiedza go wiele osób, a położony jest w niecce, co sprzyja kumulacji zanieczyszczeń.

W Krakowie wieża będzie działać przez mniej więcej dwa miesiące. Jej postawienie sfinansował ING Bank Śląski.

Dla nas ta wieża to jest pewien symbol, który ma uświadomić jak największej liczbie osób konieczność dbania o środowisko, o powietrze, o wodę i ma sprawić, że ludzie zmienią swoje postawy, będą bardziej wrażliwi na kwestie ekologiczne – podkreślił rzecznik ING Banku Śląskiego Piotr Utrata.

Nie ujawnił, ile firma musiała zapłacić za ustawienie wieży w Krakowie.

Wiceprezydent Andrzej Kulig zdradził, że kupienie takiej instalacji to wydatek rzędu 10 mln złotych, ale – jak dodał – Chińczycy zainteresowani są zakupem kilkuset takich wież, co na pewno spowoduje spadek ceny urządzenia.

Właśnie od Chin rozpoczął Smog Free Project swoje światowe tournée. Był tam prezentowany w kilku miastach.

 

 

 

 

 

Źródło: PAP, rmf24

 

3 1 vote
Article Rating