Obszar równy ponad jednej czwartej powierzchni USA niezwykle dokładnie przedstawia nowa, największa i najdokładniejsza mapa okolic bieguna północnego Księżyca. Specjaliści z NASA wykorzystali w niej 10581 zdjęć pochodzących z instrumentów umieszczonych na pokładzie sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

LROC Northern Polar Mosaic (LNPM)

Najdokładniejsza mapa okolic północnego bieguna Księżyca to mozaika 10581 zdjęć

Do stworzenia tej mozaiki o wysokiej rozdzielczości (2 m na piksel) najbardziej przyczyniły się aparaty wchodzące w skład instrumentu o nazwie Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC) mogą rejestrować ogromny zakres dynamiki oświetlonych i zacienionych obszarów.

Zobacz tekstury i kratery

Już samo ogólne, wstępne zdjęcie okolic księżycowego bieguna robi wrażenie, a to dopiero początek. Dostępna na stronie LROC mozaika umożliwia powiększanie, pomniejszanie i przesuwanie obrazu.

Dzięki temu możemy bardzo dokładnie obejrzeć każdy z wydzielonych sektorów i znajdujące się w nim kratery, wzniesienia i inne elementy powierzchni polarnego rejonu Srebrnego Globu. Zdjęcia są na tyle szczegółowe, że dostrzeżemy różnice tekstury i subtelne cieniowanie księżycowej powierzchni.

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating