Na Księżycu jest woda – i to w pokaźnych ilościach, jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z trzech amerykańskich ośrodków badawczych. Znalazła się ona w tzw. regolicie, czyli skale pokrywającej Srebrny Glob, ponieważ zjonizowane atomy wodoru obecne w wietrze słonecznym połączyły się z tlenem na księżycowej powierzchni.

Księżyc widziany przez sondę Galileo, 1992 rok

Wodę na Księżycu odkryto w 2009 roku, kiedy to amerykańska sonda kosmiczna LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite) „uderzyła” w powierzchnię Srebrnego Globu w okolicy bieguna południowego. W materiale, jaki wykruszył się podczas uderzenia, odkryto jej obecność. 

Czyżby wiatr słoneczny?

Dla naukowców zastanawiające było, skąd w miejscu, które dotąd uważano za kompletnie suche, wzięła się woda. Modele teoretyczne pokazywały, że może ona pochodzić z wiatru słonecznego, który dociera do Księżyca. Obecne w nim zjonizowane atomy wodoru miałyby wejść w reakcję chemiczną z obecnym na powierzchni Srebrnego Globu tlenem, dzięki czemu powstawałaby woda lub tzw. grupy hydroksylowe. Produkty te zostawałaby „uwięzione” w regolicie, czyli księżycowej skale.

Z artykułu, który w niedzielę 14 października opublikowali w piśmie „Nature Geoscience” naukowcy z University of Michigan, University of Tennessee oraz California Institute of Technology wynika, że założenia te były zasadne. Badaczom zdołali to udowodnić za pomocą dwóch metod – tzw. spektroskopii fourierowskiej i bombardowania jonami.

Także na innych księżycach i planetach

– Odkryliśmy, że „wodny” komponent „uwięziony” we wszechobecnym księżycowym regolicie, tzw. hydroksyl, pochodzi z wiatru słonecznego, którego zjonizowane atomy wodoru łączą się z księżycowym tlenem. Oznacza to, że na Księżycu wody nie brakuje, jednak nie w takiej postaci, w jakiej mogliby z niej korzystać przebywający na Księżycu ludzie – powiedziała należąca do zespołu Yang Liu. – Oznacza to również, że woda może znajdować się np. na innych planetach Układu Słonecznego niż Ziemia. Do nich wszystkich dociera bowiem wiatr słoneczny – dodała.

Źródło: sciencedaily.com, tm
0 0 vote
Article Rating