Siedem osób utonęło, dwie zaginęły – to bilans ofiar po przejściu subtropikalnej burzy Alberto przez Kubę. Żywioł zmusił dziesiątki tysięcy osób do ewakuacji. W wyniku obfitych opadów deszczu nastąpił wyciek ropy do zatoki Cienfuegos.

Burza subtropikalna rozwinęła się 25 maja w rejonie Półwyspu Jukatan. Spowodowała liczne podtopienia i zniszczenia. Przez intensywne opady deszczu poziom wody w zbiorniku rafinerii Cienfuegos był tak wysoki, że władze otworzyły na nim śluzę.

Zdjęcie burzy subtropikalnej Alberto z 27 maja (NASA)

Wyciek ropy do zatoki Cienfuegos

Alberto – pierwsza atlantycka burza sezonu 2018 – uderzyła w zachodnią część wybrzeża Kuby tuż przed dotarciem do południowych Stanów Zjednoczonych. Towarzyszył jej obfity deszcz. Tak gwałtowne opady spowodowały, że zbiorniki uzdatniające odpady w rafinerii ropy naftowej w Cienfuegos przelały się. Jak poinformowały media państwowe spowodowało to wyciek około 12 tysięcy metrów sześciennych wody zaolejonej do zatoki.

 

Rekordowe opady

W zachodniej prowincji Pinar del Rio suma opadów była trzykrotnie wyższa niż w historycznej średniej dla maja. Jak podaje Narodowy Instytut Zasobów Hydraulicznych (National Institute of Hydraulic Resource), deszcz zapełnił zbiornik aż w 92 procentach pojemności. Zniszczonych zostało około 40 domów.

Największy zbiornik Zaza, znajdujący się w prowincji Sancti-Spíritus, w centralnej części Kuby, osiągnął drugi, najwyższy poziom wody w historii.

Tegoroczne, intensywne opady deszczu stanowią duży kontrast względem ubiegłych trzech lat, kiedy te tereny trawiła dotkliwa susza. Wtedy poziom wody spadł poniżej 40 procent objętości.

Nazwy dla huraganów w 2018 roku (NOAA)

Kolejne burze mają już imiona

Rozpoczął się kolejny sezon huraganów, a część Kuby jeszcze nie doszła do siebie po zniszczeniach spowodowanych huraganem Irmą. W zeszłym roku, we wrześniu huragan szalał i dewastował wyspę przez trzy dni. Zginęło wtedy co najmniej dziesięć osób.

Meteorolodzy z Amerykańskiej Narodowej Agencji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) uważają, że istnieje 70-procentowe prawdopodobieństwo powstania w tym roku od 10 do 16 groźnych burz, podczas których prędkość wiatru przekroczy 62 kilometry na godzinę. Od pięciu do dziewięciu z nich może stać się huraganami o średniej prędkości wiatru przekraczającej 120 km/h. Z kilku tych burz mogą utworzyć się huragany kategorii trzeciej, czwartej lub piątej z prędkością wiatru w granicach 178 km/h.

Alberto to pierwsza burza na Atlantyku otwierająca tegoroczny sezon huraganów. Pojawiła się kilka dni wcześniej niż umownie rozpoczynający się 1 czerwca sezon. Kolejne pojawiające się burze mają już z góry przydzielone imiona.


 

 

 

Źródło: Reuters, tvnmeteo, https://vijesti.ba/clanak/408482/kuba-poslije-oluje-poplave-sedam-osoba-poginulo
0 0 vote
Article Rating