Robert Antonucci, profesor astrofizyki na Uniwersytecie California, sugeruję  w swoim komentarzu w czasopiśmie „Nature” że on i jego koledzy muszą rozwinąć lepsze modele systemów czarnych dziur aby pomóc zdobyć więcej wiedzy na temat kwazarów.Problem jest w tym iż przez pół wieku badań ,naukowcy nadal nie mogą wyjaśnić jak emitują one tak wielkie ilości energii.

Obraz kwazara PKS 1127-145 w spektrum promieniowania rentgenowskiego.
Zlokalizowany ok 10 mld lat świetlnych o nas!

Kwazary są to niezwykle świetliste systemy galaktyk które są widoczne z bardzo dalekich odległości(16 marca wypadła 50 rocznica pierwszego pomiaru dystansu tych niezwykłych obiektów).

Naukowcy zgadzają się  iż kwazary są regionem przestrzeni niezwykle gęstym który obiega super-masywną czarną dziurę, nic więcej o nich nie wiemy. Antonucci mówi iż pomimo wszystkich badań jakie zostały na nich wykonane nadal nie ma zbyt dobrego modelu który zdołałby wytworzyć tak ogromną ilość energii i tym samym nie mamy możliwości przewidzenia ich zachowania.

Antonucci sugeruje iż nie jest to niemożliwe wyzwanie nauczyć się więcej na temat kwazarów ale będzie to wymagało nieprzeciętnego wysiłku. Po pierwsze musimy posiadać mocniejsze komputery do generowania skomplikowanych modeli jak i również używać nowych narzędzi jak chociażby bardziej czułe teleskopy X-ray( badające promieniowanie rentgenowskie w przestrzeni kosmicznej) które pomogą nam badać lepiej kwazary- gaz w pobliżu super-masywnej czarnej dziury na skutek ogromnego tarcia ulega podgrzaniu wówczas możemy obserwować to zjawisko w spektrum promieniowania rentgenowskiego jak również fal radiowych.

Kwazary obserwowane z odległych zakątków Wszechświata oferują nam możliwość cofnięcia się w czasie i lepszego  zbadania przeszłości kosmosu. 

 


Źródło:http://phys.org

0 0 votes
Article Rating