Co najmniej 59 osób zginęło, a 527 zostało rannych w strzelaninie w Las Vegas, do której doszło w niedzielę wieczorem (poniedziałek w Polsce) podczas koncertu muzyki country, k. hotelu Mandalay Bay – poinformował szeryf tego miasta. Napastnika, którego zidentyfikowano jako 64-letniego Stephena Paddocka, zabiła policja. Funkcjonariusze zlokalizowali już także jego towarzyszkę. Agencja Associated Press pisze, że strzelanina jest najkrwawszą tego rodzaju tragedią w najnowszej historii USA.

Sprawca przebywał na 32. piętrze hotelu, w pobliżu którego pod gołym niebem odbywał się koncert. Policjanci udali się tam (gdzie był napastnik) i zabili podejrzanego na miejscu – powiedział na konferencji prasowej szeryf Las Vegas Joe Lombardo. Według niego, sprawca był mieszkańcem tego miasta.

Stephen Paddock – Strzelał na festiwalu w Las Vegas

Szeryf Joseph Lombardo poinformował, że w pokoju hotelowym napastnika, znaleziono wiele sztuk broni palnej.

Nie podano żadnych informacji dotyczących motywów działania mężczyzny.

Jak relacjonowali świadkowie sprawca strzelał do uczestników koncertu amerykańskiego piosenkarza Jasona Aldeana. Na Instagramie muzyk poinformował, że on i jego zespół są bezpieczni. „Dzisiejsza noc była przerażająca” – napisał. „Myślami i modlitwą jestem ze wszystkimi dotkniętymi dzisiejszym zdarzeniem”.

Stan wielu poszkodowanych jest krytyczny, mają wiele ran postrzałowych.

Świadkowie mówią, że napastnik strzelał na oślep, prawdopodobnie miał broń automatyczną, ponieważ słychać było serie postrzałów.

W mieście panuje chaos, policja zamknęła główna ulicę, przez ok. 2 godziny zamknięte było także lotnisko.

Zamieszczone w internecie zdjęcia z miejsca tragedii ukazują wielu rannych uczestników koncertu, leżących na ziemi, przed sceną i barierkami. Świadkowie mówią, że w czasie koncertu usłyszeli hałas, który początkowo kojarzył im się z tłuczonymi szybami.

Potem zorientowali się, że to strzały z broni automatycznej. Wśród ofiar śmiertelnych jest co najmniej dwóch policjantów.

 

W czasie operacji policja apelowała, by mieszkańcy omijali okolice hotelu oraz by „nie publikowali na żywo ani nie ujawniali taktycznych pozycji funkcjonariuszy na miejscu zdarzenia”.

Prezydent USA Donald Trump złożył kondolencje rodzinom ofiar i poszkodowanym w strzelaninie w Las Vegas. „Moje najgłębsze kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom ofiar strasznej strzelaniny w Las Vegas. Niech Bóg was błogosławi!” – napisał Trump na Twitterze.

Konsulat RP w Los Angeles: Monitorujemy sytuację w Las Vegas

Konsulat Generalny RP w Los Angeles monitoruje sytuację w Las Vegas w związku ze strzelaniną i czeka na bliższe informacje o ofiarach – poinformowano na oficjalnym profilu Konsulatu Generalnego na Twitterze.

„Konsulat monitoruje sytuację w Las Vegas w związku ze strzelaniną. Jesteśmy w kontakcie z OFM (Biurem ds. Misji Zagranicznych Departamentu Stanu – przyp. PAP). Czekamy na bliższe informacje o ofiarach” – napisano na profilu.

Źródło: rmf24, PAP, Reuters, BBC
0 0 votes
Article Rating