Bardzo duże opady deszczu pojawiły się we wtorek wieczorem i w nocy nad obszarami Ekwadoru, zwłaszcza w prowincjach El Oro i Los Rios. W ich wyniku zniszczone zostały lokalne domostwa. Gwałtowny opad wywołał lawiny błotne oraz doprowadził do licznych podtopień.

W kantonie Pinas w prowincji El Oro silne opady doprowadziły do zniszczenia domów. Zalana została również szkoła. Zgłoszone zostało również zejście kilku lawin błotnych, które uwięziły samochody na lokalnych drogach.

Uszkodzone drogi i budynki

Mieszkańcy poinformowali, że zapadło się kilka dróg, a lawiny zablokowały ruch samochodowy. W ciągu nocy z wtorku na środę ewakuowano jedną rodzinę, na której dom zeszła lawina błotna.

Woda oraz błoto wdarły się również do szkoły Galo Plaza Lasso. Uszkodzone zostały ściany budynku oraz wyposażenie placówki edukacyjnej.

Lawina błotna, która zeszła w czwartek na indonezyjskiej wyspie Jawa, spowodowała śmierć co najmniej pięciu osób – podały państwowe służby do spraw katastrof. Kilkanaście osób uznaje się za zaginione.

Filmy opublikowane na portalach społecznościowych ukazały zwały ziemi pokrywające pola ryżowe w Brebes, miejscowości położonej w centralnej części Jawy. Pięć osób nie żyje, 14 zostało rannych, a ponad 15 uznano za zaginione – poinformował rzecznik indonezyjskich służb ds. katastrof.

Liczba ofiar może wzrosnąć

Niektórzy z poszkodowanych trafili do miejscowego szpitala – powiedział burmistrz. Do czwartkowego popołudnia (czasu lokalnego) ratownicy nie mogli użyć ciężkiego sprzętu, który umożliwiłby przeszukanie zwałowiska. Wśród błota mogą znajdować się kolejne ofiary.

Lawiny błotne schodzą w Indonezji regularnie, zwłaszcza podczas pory deszczowej. W znacznej mierze potęguje to wylesienie.

0 0 votes
Article Rating