W kopalni diamentów w Lesoto znaleziono kamień o wadze 910 karatów. To piąty największy bezbarwny diament wysokiej jakości, jaki kiedykolwiek znaleziono. O odkryciu poinformowała firma Gem Diamonds, do której należy kopalnia Ghagoo w Bostwanie oraz 70% udziałów w kopalni Letseng w Lesoto. Poprzednim rekordowo dużym diamentem z kopalni Letseng był 603-karatowy Lesotho Promise odkryty w 2006 roku.

Od czasu gdy w 2006 roku firma Gem Diamonds nabyła kopalnię Letseng, wydobyto tam jedne z najpiękniejszych kamieni na świeci, w tym 603-karatowy Lesotho Promise. Obecnie znaleziony diament o wyjątkowo wysokiej jakości jest największym kamieniem, znalezionym w tej kopalni, poinformował Clifford Elphick, dyrektor wykonawczy Gem Diamonds. To znaczące wydarzenie dla wszystkich udziałowców Gem Diamonds, w tym dla pracowników, posiadaczy akcji oraz rządu Lesoto, który jest naszym partnerem w kopalni Letseng, dodał.

Kamieniowi nie nadano jeszcze nazwy. Specjaliści szacują, że surowy bezbarwny kamień, o ile nie ma w nim większych inkluzji, może zostać sprzedany za około 40 milionów dolarów. Przypominają, że znaleziony w 2015 roku Lesedi la Rona o wadze 1109 karatów został sprzedany za 53 miliony USD.

Odkrycie to dobra wiadomość dla Gem Diamonds. W ostatnich latach w jej kopalniach nie znaleziono bowiem dużych diamentów, przez co pozycja finansowa firmy uległa zachwianiu. Po podaniu informacji o najnowszym odkryciu cena akcji firmy wzrosła o 15%, a jej rynkowa kapitalizacja zwiększyła się do około 180 milionów dolarów.

 

 

 

 

0 0 vote
Article Rating