Opracowany przez LG 77-calowy ekran to w tej chwili największy na świecie panel OLED. Jest w 40% przeźroczysty i ma promień zakrzywienia równy 80 mm. Raczej nie trafi jednak szybko do masowego odbiorcy.

Tak będą wyglądały sklepowe wystawy (fot. LG)

Panel robi imponujące wrażenie nie tylko samym rozmiarem (170,5 cm na dłuższym boku) i wysoką rozdzielczością (4K), ale też swoją elastycznością. Pod względem przeźroczystości ekran przypomina lekko przydymione szkło. Do całkowitej, 100-procentowej transparentności jeszcze zatem wiele brakuje, ale i tak LG zrobiło olbrzymi postęp w tej dziedzinie ekranów OLED na przestrzeni zaledwie kilku lat. W 2014 roku firma przedstawiła 18-calowy wyświetlacz, który można było zwinąć w rolkę o promieniu 30 mm, a dwa lata później 55-calowy panel o 40-procentowym współczynniku przeźroczystości.

Do tej pory nikt nie stworzył tak dużego, elastycznego ekranu OLED (fot. LG)

Oczywiście minie jeszcze dużo czasu zanim produkt trafi pod strzechy. Z uwagi na koszty produkcji oraz rozmiary LG będzie w pierwszej kolejności szukało odbiorców wśród dużych firm, np. prowadzących sklepy. Aktualne ceny telewizorów OLED o zbliżonych rozmiarach (65″) zaczynają się od kwoty około 14 tysięcy złotych. Tego typu wyświetlacz sprawdzi się w roli witryny sklepowej czy efektownie zakrzywionego baneru.

LG nie jest jedyną firmą, która pracuje nad przeźroczystymi i giętkimi ekranami. Jego głównymi konkurentami są: Panasonic, który w 2016 roku na targach CES zaprezentował podobny panel o rozdzielczości Full HD, Xiaomi, które w październiku 2016 pokazało elastyczny ekran wielkości smartfona, oraz Samsung, który w ubiegłym miesiącu przedstawił prototyp giętkiego panelu o wielkości 9″.

 

Źródło: chip, https://www.pcmag.com/news/354503/lg-develops-worlds-first-77-inch-oled-flexible-transparent
0 0 votes
Article Rating