Co najmniej trzy osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych w wypadku kolejowym w pobliżu Liege w Belgii – poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek belgijska agencja, powołując się na lokalne władze. Pociągiem podróżowało ok. 40 osób. Prokuratura bada, czy awaria sygnalizacji spowodowana uderzeniem pioruna, miała wpływ na wypadek.

Liege, Belgia - W sygnalizację kolejową uderzył piorun, wkrótce po tym pociąg osobowy wjechał w tył składu towarowego -1

Do wypadku doszło w niedzielę ok. godz. 23 w rejonie miejscowości Georges-Sur-Meuse (wcześniej media mówiły o sąsiednim Hermalle-sous-Huy). Według belgijskich mediów jadący z dużą prędkością pociąg pasażerski najechał na tył składu towarowego, który znajdował się na tym samym torze.

– Pociąg pasażerski jest w opłakanym stanie, to bardzo przejmujące. Pierwszy wagon zawinął się pod siebie. Mamy szczęście, że nie ma więcej ofiar – oświadczył na konferencji prasowej zwołanej o godz. 2.30 w poniedziałek Francis Dejon, mer Saint-Georges-Sur-Meuse i całej prowincji Liege.

Mer oświadczył, że skład towarowy, w który uderzył pociąg pasażerski, nie przewoził substancji niebezpiecznych.

 

Do wypadków doszło w Georges-Sur-Meuse

Do wypadków doszło w Georges-Sur-Meuse

Trzy osoby nie żyją

Pociąg pasażerski jechał z Mouscron (zachodnia Belgia) do Liers (wschodnia Belgia). „Na pokładzie było 40 pasażerów. Władze potwierdziły śmierć trzech osób, a dziewięć odniosło różnego rodzaju obrażenia – poinformowała rzecznik belgijskich kolei SNCB Nathalie Pierard.

I dodała: – Wszyscy ranni oczywiście zostali ewakuowani. Śledczy są teraz na miejscu i ustalają przyczyny katastrofy. Potem usuniemy uszkodzony sprzęt.

Liege, Belgia - W sygnalizację kolejową uderzył piorun, wkrótce po tym pociąg osobowy wjechał w tył składu towarowego -2

Uderzenie pioruna?

Belgijskie media publiczne RTBF sugerują, że wcześniej na tym odcinku były problemy z sygnalizacją kolejową z powodu uderzenia pioruna. W komunikacie informowała o tym państwowa spółka. O godz. 21.30 spółka SNCB na Twitterze informowała, że doszło do awarii sygnalizacji na linii L125 biegnącej z Amay na północy kraju do Engis pod holenderską granicą, ale usterka została naprawiona i sygnalizacja działa normalnie.

Liege, Belgia - W sygnalizację kolejową uderzył piorun, wkrótce po tym pociąg osobowy wjechał w tył składu towarowego -3

Centrum kryzysowe

Na miejscu pracują prokuratorzy, strażacy i policja. Utworzono tam także centrum kryzysowe. Władze obawiają się, że liczba ofiar wypadku może jeszcze wzrosnąć.

Z relacji jednego ze świadków wynika, że na miejscu wypadku panował chaos. Ratownicy próbowali dostać się do pasażerów, uwięzionych w uszkodzonych wagonach.

Dwa z sześciu wagonów wypadły z torów, one też zostały najbardziej zniszczone. Pociągiem jechało około 40 osób. Pasażerowie, którzy siedzieli z przodu, ucierpieli najbardziej. Na razie nie wiadomo, dlaczego oba pociągi znalazły się na tym samym torze.

 

Źródło: PAP, RTBF, RTL Info, Reuters, tvn24
0 0 votes
Article Rating