Za nami najgorętszy miesiąc od 137 lat. Lipiec 2016 zapisał się również jako 15. z rzędu miesiąc rekordowy pod względem temperatury. Naukowcy sądzą, że rok 2016 okaże się najcieplejszym w historii pomiarów meteorologicznych.

Odchylenie średniej miesięcznej temperatury od normy w lipcu 2016

Odchylenie średniej miesięcznej temperatury od normy w lipcu 2016

Lipiec to rokrocznie najgorętszy miesiąc na ziemi. Tegoroczny był jednak wyjątkowy.

– W lipcu średnia temperatura na powierzchni ziemi i oceanów była najwyższa zarówno jeśli chodzi o sam lipiec, jak i każdy inny miesiąc od 137 lat czyli od 1880 roku, kiedy zaczęto prowadzić statystyki meteorologiczne – informują naukowcy z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej NOAA.

Średnia światowa temperatura w lipcu 2016 wyniosła 16,67 stopnia Celsjusza. Temperatura ta była wyższa o 0,87 stopnia od średniej z XX wieku i o 0,06 stopnia wyższa od rekordowego do tej pory lipca 2015 roku.

Ponadto ostatni lipiec był 379. miesiącem z rzędu, kiedy temperatura była wyższa od średniej XX wieku.

 

Rekord za rekordem

Temperatura powierzchni ziemi przez siedem pierwszych miesięcy 2016 roku była również najwyższa w historii. To samo dotyczy powierzchni wód i oceanów. Tegoroczny lipiec był ponadto 15. z rzędu miesiącem rekordowym pod względem temperatury.

Według NOAA kolejne notowane rekordy temperatur obrazują trwający proces przyspieszenia ocieplania się ziemskiej atmosfery. Większość klimatologów łączy to zjawisko z kumulacją gazów cieplarnianych pochodzących ze spalania surowców kopalnych, np. węgla kamiennego. Klimatolodzy wskazują też na cykliczne zjawisko El Nino, spowodowane utrzymywaniem się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w równikowej strefie Oceanu Spokojnego.

 

Najcieplejszy rok

Od 1997 roku aż 16 z 18 lat, które nastąpiły, było najcieplejszych w historii pomiarów. Według klimatolog Ahiry Sanchez-Lugo z NOAA rok 2016 będzie prawdopodobnie, jako trzeci rok z rzędu, najcieplejszym rokiem w historii.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating