Centrum badawcze w Los Alamos, w stanie Nowy Meksyk, znalazło się na drodze wielkiego pożaru lasów, pustoszących stan. Zarządzono dobrowolną ewakuację miasta i centrum badawczego, gdzie opracowano pierwszą bombę atomową i gdzie nadal są prowadzone badania nad bronią jądrową.

Szybko rozprzestrzeniający się pożar wybuchł na północy Nowego Meksyku, około 19 km na południowy zachód od Los Alamos, obejmując obszar około 1400 hektarów. Teraz ogień zagraża laboratorium i jego najbliższej okolicy. Płomieniom sprzyjają silny wiatr oraz bardzo wysoka temperatura.

Miasto naukowców

Gubernator stanu Nowy Meksyk Susana Martinez wysłała do Los Alamos oddziały Gwardii Narodowej, które mają „wesprzeć trwające tam działania mające na celu ochronę życia, własności i krytycznej infrastruktury zagrożonej przez ogień”. Dotychczas ewakuowano park Bandelier National Monument, na którego obszarze znajdują się ruiny kamiennych osad wybudowanych przez Indian, oraz miejscowości Cochiti Mesa i Las Conchas. Dobrowolną ewakuację zalecono w Los Alamos i sąsiednim White Rock.

Chronią kluczowe instalacje

Rzecznik Narodowego Laboratorium Los Alamos Jeff Berger powiedział, że płomienie rozprzestrzeniają się szybko, ale na razie nie dotarły do terenów należących do laboratorium. – Ekipy ratownicze laboratorium zostały rozmieszczone w różnych miejscach, by chronić kluczowe instalacje i materiały – wyjaśnił Berger. – Wśród chronionych obszarów są instalacje z materiałami niebezpiecznymi i radioaktywnymi oraz nasz akcelerator protonów i centrum obliczeniowe z superkomputerami. – dodała.

Centrum badawcze w Los Alamos, zbudowane na potrzeby Projektu Manhattan (prac nad bombą atomową) podczas II Wojny Światowej, należy do największych placówek naukowych na świecie. Na stałe pracuje tam około 10 tysięcy osób. Roczny budżet laboratorium to około 2,2 miliarda dolarów. To jedno z dwóch miejsc w USA, gdzie są prowadzone tajne badania nad amerykańską bronią jądrową.

 

Źródło: tvn24.pl