Zbiornik wodny w kalifornijskim Los Angeles stał się całkiem czarny. I to nie z powodu zanieczyszczenia. W ciągu kilku miesięcy na powierzchni wody zaroiło się od milionów czarnych kul.

Los Angeles, USA - 96 milionów polietylenowych czarnych kulek będzie chronić zbiornik wodny -3

Lokalne władze stworzyły projekt zapełnienia miejskiego zbiornika wodnego w Los Angeles 96 milionami czarnych polietylenowych kulek. Celem było zachowanie wody, parującej w zastraszającym tempie podczas postępującej w Kalifornii suszy. Ostatnich 20 tysięcy kulek wrzucono do wody w poniedziałek 10 sierpnia.

Los Angeles, USA - 96 milionów polietylenowych czarnych kulek będzie chronić zbiornik wodny -2

Nowatorski pomysł

W jaki sposób kulki mają pomóc?

Tak zwane piłki cieniujące w rzeczywistości pomagają uchronić wodę przed zanieczyszczeniem kurzem i żywymi organizmami, utrudniają rozwój glonów i zapobiegają reakcjom chemicznym, zachodzącym przy obecności światła słonecznego oraz, poprzez unoszenie się na powierzchni wody, zmniejszają parowanie. Kulki zawierają związki blokujące promieniowanie UV i są zaprojektowane tak, by przetrwać przez 25 lat.

Wariant ekonomiczny

Zgodnie z zaleceniami amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska zbiorniki wodne w nękanej suszą Kalifornii powinny być zakryte. Alternatywą byłaby budowa tamy dzielącej zbiornik i zainstalowanie pływających osłon – za 300 milionów dolarów. Dlatego wybrano prostsze, szybsze i tańsze rozwiązanie – cena kulek wynosi 36 centów za sztukę, co w sumie daje 34,5 miliona dolarów.

Los Angeles, USA - 96 milionów polietylenowych czarnych kulek będzie chronić zbiornik wodny -4

Według władz miasta jest to najbardziej „opłacalny sposób, by zredukować parowanie każdego roku o prawie 1135 milionów litrów, co wystarczy, by zapewnić wodę pitną dla 8100 osób przez cały rok”.

Kulki cieniujące zostały również wykorzystane w trzech innych pobliskich zbiornikach wodnych.

Los Angeles, USA - 96 milionów polietylenowych czarnych kulek będzie chronić zbiornik wodny -1

Zadowoleni z decyzji

Lokalne władze są zadowolone z takiego rozwiązania.

– Inżynieria spotyka się ze zdrowym rozsądkiem. Zaoszczędziliśmy dużo pieniędzy i wszystko się udało – podsumowała dyrektor miejskiego wydziału wodnego Marcie Edwards.

 Los Angeles, USA - 96 milionów polietylenowych czarnych kulek będzie chronić zbiornik wodny -5
0 0 votes
Article Rating