We wtorek 24 listopada w centrum handlowym w Lugano w Szwajcarii dwie kobiety zostały ranne z rąk innej kobiety – poinformował Reuters, powołując się na dziennik „Blick”. Policja nie wyklucza podłoża terrorystycznego tego ataku.

Według świadków napastniczka najpierw zaczęła dusić jedną z dwóch zaatakowanych kobiet, a następnie wyciągnęła nóż i pchnęła nim drugą kobietę, która ranna została przejęta przez karetkę pogotowia. Jej życiu nie zagraża jednak niebezpieczeństwo.

– Usłyszałem krzyki i odwróciłem się. Wtedy zobaczyłem kobietę leżącą na podłodze pośrodku kałuży krwi. To było szokujące – mówił szwajcarskim mediom świadek zdarzenia.

Policja nie wyklucza podłoża terrorystycznego tego ataku. „24 listopada 2020 roku doszło do domniemanego ataku terrorystycznego na kilka osób w domu towarowym w Lugano” – napisano we wtorek wieczorem na Twitterze Federalnego Urzędu Policji. „W związku z tym prokuratura federalna wszczęła śledztwo w tym kierunku” – dodano.

Według funkcjonariuszy agresorką jest 28-letnia mieszkanka Lugano, która została już aresztowana.

Aktualizacja 11:50

28-latka, która we wtorek 24 listopada zaatakowała dwie kobiety w domu towarowym w Lugano w Szwajcarii, to znana szwajcarskiej policji dżihadystka. Prokuratura federalna podejrzewa, że to mógł być atak terrorystyczny i wszczęła śledztwo.

Podejrzana, 28-latka Szwajcarka mieszkająca w okolicy Lugano, trafiła do aresztu. Z relacji świadków wynika, że w czasie ataku mówiła, że należy do Państwa Islamskiego (IS) – dżihadystycznej organizacji zbrojnej.

Jedna z poszkodowanych kobiet odniosła poważne, ale niezagrażające życiu obrażenia, a druga została lekko ranna.

W neutralnej Szwajcarii nie dochodziło dotąd do tego rodzaju ataków dżihadystów na dużą skalę. Natomiast ataki bojowników islamskich w Paryżu, Nicei i Wiedniu, w których w sumie w ciągu miesiąca zginęło osiem osób, skłoniły Francję i Niemcy w listopadzie do zacieśnienia granic UE. W Szwajcarii zidentyfikowano jednak setki mieszkańców, których uznano za zagrożenie, oraz bojowników, którzy podróżowali do stref wojennych.

Dwóch aresztowanych mężczyzn w związku z możliwymi powiązaniami z atakiem dżihadystycznym w Wiedniu w którym zginęły cztery osoby, odwiedziło napastnika w lipcu. We wrześniu mężczyzna, którego szwajcarskie media nazwały „emirem Winterthuru” i czołowym islamistycznym bojownikiem w Szwajcarii, został skazany na 50 miesięcy więzienia za powiązania z IS.

Prokuratorzy federalni poinformowali, że śmiertelne pchnięcie nożem Portugalczyka we wrześniu w mieście Morges w zachodniej Szwajcarii jest nadal przedmiotem śledztwa pod kątem możliwego „motywu terrorystycznego”. W sprawie aresztowano jedną osobę – obywatela Szwajcarii i Turcji.

 

Małej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią między 22-24 listopada, ze szczytem 23 listopada

 

 

Źródło, źródło2PAP, Reuters

 

0 0 votes
Article Rating