We francuskim Lyonie przed cerkwią postrzelony został prawosławny duchowny – przekazała w sobotę 31 października agencja Reutera, powołując się na źródła w policji. Napastnik uciekł z miejsca zdarzenia. To kolejny w ostatnich dniach atak w miejscu kultu chrześcijańskiego we Francji. W czwartek 29 października nożownik zabił troje ludzi w okolicach katedry Notre Dame w Nicei.

Jak przekazała agencja Reutera, prawosławny duchowny został dwukrotnie postrzelony w momencie, gdy zamykał drzwi do cerkwi. Ze względu na obrażenia zagrażające życiu, została mu udzielona pomoc na miejscu zdarzenia.

Według informacji przekazywanych przez francuską telewizję do ataku doszło około godziny 16 w 7. dzielnicy, w pobliżu niewielkiej świątyni odwiedzanej przez prawosławnych Greków, a położonej na skrzyżowaniu rue du Pere Chevrier i rue d’Athenes.

O tym, że w Lyonie doszło do „poważnego zakłócenia porządku publicznego”, poinformował też minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin.

Jak zaznaczył, akcja policji wciąż trwa, co ma związek z ucieczką sprawcy z miejsca przestępstwa. Cały obszar wokół parafii Greckiego Kościoła Prawosławnego w Lyonie został otoczony przez policję. W specjalnym komunikacie służby ochrony porządku zwróciły się do mieszkańców, by unikali przejeżdżania i przechodzenia przez tę część miasta.

Aktualizacja:

Po kilku godzinach od ataku agencja Reutera podała, powołując się na źródło w policji, że podejrzewany w sprawie został zatrzymany w barze z kebabem i umieszczony w areszcie. Na ten moment nie ma potwierdzenia, czy jest to napastnik oraz czy w związku z atakiem poszukiwany jest ktoś jeszcze.

Atak nożownika pod katedrą w Nicei

W czwartek w Nicei nożownik zaatakował ludzi przebywających w okolicy bazyliki Notre Dame.

Według mediów opisujących to zdarzenie, pierwsza ofiara, kobieta, została zamordowana w bazylice. Agencja Reutera podała, powołując się na źródła policyjne, że jednej z ofiar odcięto głowę, jednak policja nie potwierdziła oficjalnie tej informacji.

Także mer Nicei Christian Estrosi mówił wcześniej, że jedna z ofiar, „kobieta, została zaatakowana w ten sam sposób, co Samuel Paty” – nauczyciel historii w podparyskiej szkole, któremu 16 października młody czeczeński islamista obciął głowę.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią między 27-31 października ze szczytami 28, 29 i 30 października

 

 

ŹródłoReuters, PAP
0 0 votes
Article Rating