Uformowała się 7 lutego w centralnej części Oceanu Indyjskiego. Już dwa dni później była tropikalnym sztormem. Teraz, jako cyklon 4 kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona, uderzył na Madagaskar. Agencje pogodowe podają, że Giovanna ma teraz słabnąć i skieruje się ku wybrzeżom Mozambiku.

Giovanna jest pierwszym w tym sezonie tropikalnym cyklonem o tak dużej sile. Poprzedni cyklon, jaki nawiedził rejon wyspy, nazywał się Bigniza i był, jak podaje amerykańska agencja pogodowa (NOAA), najsilniejszy w sezonie 2010/2011. Wówczas obfite deszcze wywołały na Madagaskarze powódź.

 

8-metrowe fale i deszcz

Sytuacja pogodowa na Magadaskarze jest obecnie trudna. Cyklon wywołał na wyspie obfite deszcze – według portalu accuweahter.com spadło tam nawet do 50 cm wody. Specjaliści z NOAA ostrzegają, przed możliwymi teraz lawinami błotnymi.

Wieje też silny wiatr o prędkości 160 km/h, a fale na oceanie sięgają nawet 8 metrów wysokości.

Osłabiona kieruje się na Mozambik

Lokalne media podały, że pogoda, jaką przyniósł cyklon Giovanna przyczyniła się do śmierci 24-letniego mężczyzny. Nie ma jeszcze informcje odnośnie dalszych strat spowodowanych przez cyklon.

Meteorolodzy przewidują, że Giovanna będzie teraz słabnąć i skieruje się ku południowym wybrzeżom Mozambiku.

Źródło: NASA, NOAA, acuuweather.com, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating