Niszczycielski cyklonu Enawo zebrał śmiertelne żniwo na Madagaskarze. Setki tysięcy ludzi straciły dach na głową. Cyklon spowodował też znaczne szkody w uprawach wanilii – głównego artykułu eksportowego kraju.

– Co najmniej 50 osób poniosło śmierć na skutek działalności cyklonu Enawo szalejącego na początku tygodnia w rejonie Madagaskaru – podały w niedzielę służby zarządzania kryzysowego tego kraju. Około 20 osób jest zaginionych, a ponad 180 zostało rannych.

Władze na razie nie są w stanie poinformować o pełnym wymiarze zniszczeń i strat, gdyż awaria sieci telekomunikacyjnej utrudnia kontakt z rejonami wiejskimi.

225 km/h

Według służb prędkość wiatru dochodziła do 225 km na godzinę. Obfite opady deszczu spowodowały lawiny błotne na północnym wschodzie kraju, w wyniku czego 110 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

Sztorm Enawo, który przeszedł przez Madagaskar był największym, który uderzył w wyspę od 13 lat.

Zniszczone uprawy

Niszcząca siła cyklonu spowodowała również znaczne szkody w uprawach wanilii – głównego artykułu eksportowego kraju. Rolnicy przewidują bardzo słabe zbiory. Madagaskar jest największym światowym producentem wanilii, a połowa światowych dostaw pochodzi z regionu Sava na północnym wschodzie Madagaskaru.

Źródło: PAP, tvn24
0 0 votes
Article Rating