Władze Madrytu poinformowały, że lodowisko w centrum handlowym Palacio de Hielo zostanie użyte jako kostnica dla zmarłych zakażonych koronawirusem. Liczba zakażonych w stolicy wzrosła do ponad 10 tysięcy, a zmarło ponad 1200 osób – poinformowały w poniedziałek władze.

Lodowisko znajduje się w centrum handlowym Palacio de Hielo i ma 1800 metrów kwadratowych, czyli wielkość lodowiska olimpijskiego. Właściciele Palacio de Hielo zaoferowali, aby tymczasowo przerobić lodowisko na kostnicę – poinformowała rzeczniczka ratusza w Madrycie.

Zajmą się tym władze lokalne oraz wojsko.

Zamknięcie zakładów pogrzebowych

Burmistrz Madrytu, Jose Luis Martinez-Almeida, poinformował w poniedziałek o konieczności „natychmiastowego” zamknięcia miejskich zakładów pogrzebowych z powodu „braku środków ochronnych dla pracowników” oraz „osiągnięcia limitu dysponowanego miejsca na przechowywanie zwłok”.

„Nie jesteśmy w stanie kontynuować kremacji i pochówku ofiar COVID-19” – napisał burmistrz stolicy w cytowanym przez EFE piśmie do ministra zdrowia, Salvadora Illi.

 

Pracownicy o braku maseczek, rękawic i odzieży

Już kilka dni temu pracownicy miejskiego zakładu pogrzebowego w Madrycie, w obawie przed zakażeniem, zwrócili się do władz centralnych o dostarczenie środków ochronnych, w tym maseczek, rękawic i odzieży.

Informowali także o braku miejsca w chłodni zakładu pogrzebowego na przechowywanie zwłok oraz o braku możliwości przygotowywania ciał do pochówku. W związku z tym zaprzestali czasowej konserwacji, rekonstrukcji, balsamowania i zabiegów estetycznych wszystkich zwłok, niezależnie od powodu zgonu.

 

Lodowisko, które ma zostać przerobione na kostnicę, znajduje się niedaleko centrum konferencyjnego IFEMA.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating