Poważna, ale dość stabilna w porównaniu z dniem wczorajszym jest obecnie sytuacja w uszkodzonej przez piątkowe trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii – poinformował w czwartek wysoki przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.


W tej chwili nie zanosi się na pogorszenie sytuacji, ale wciąż istnieje taka możliwość – zastrzegł Graham Andrew na konferencji prasowej w Wiedniu, zorganizowanej po wylocie do Tokio szefa MAEA Yukii Amano.  

Sam dyrektor generalny tej oenzetowskiej agencji, rodowity Japończyk, powiedział dziennikarzom w hali odlotów: – Nie mamy jeszcze ustalonego planu (wizyty), nie mamy wszystkich informacji.

Zauważył,że wizyta w Japonii będzie miała symboliczny wymiar z tego względu, że jego kraj przeżywa najgorszy kryzys nuklearny od czasu katastrofy w Hiroszimie i Nagasaki przed 66 laty.

– Japonia nie jest osamotniona, wspólnota międzynarodowa stoi u boku Japonii. Otrzymaliśmy wiele propozycji pomocy dla Japonii i chcielibyśmy przekazać tę wiadomość – podkreślił Amano.

W Japonii śmigłowce wojskowe zrzuciły w czwartek tony wody morskiej na przegrzewający się reaktor nr 3 w Fukushimie, następnie sześć wojskowych armatek polewało go wodą pod wysokim ciśnieniem.

Ekipy próbowały ochłodzić przegrzany zbiornik ze zużytymi rdzeniami paliwowymi, z którego mogą wydobywać się materiały radioaktywne. Reaktor nr 3 jest jedynym reaktorem, którego paliwo zawiera pluton.

Źródło: http://www.polskatimes.pl/fakty/swiat/381345,maea-sytuacja-w-fukushimie-jest-powazna-ale-dosc-stabilna,id,t.html

0 0 votes
Article Rating