Zamknij oczy i zrelaksuj się. Marz o czymś przyjemnym. W tym stanie twój mózg jest wypełniony „falami alfa”, rodzajem fal mózgowych związanych z rozbudzeniem. Spróbuj zrobić to samo podczas burzy geomagnetycznej lub jonosferycznej [red.]. To może nie być takie proste. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie eNeuro przez naukowców z Caltech pokazują przekonujące dowody, że zmiany w polu magnetycznym Ziemi mogą tłumić fale alfa w mózgu człowieka.

Schematyczny rysunek komory testowej magnetorecepcji człowieka w Caltech. Schemat ten został zmodyfikowany z rysunku „Centrum atrakcji” przez C. Bickela (Hand, 2016).

Naukowcy od dawna wiedzą, że żywe stworzenia mogą wyczuwać pole magnetyczne. Na przykład pszczoły miodne, łosoś, żółwie, ptaki, wieloryby i nietoperze wykorzystują pole geomagnetyczne w nawigacji, a psy mogą być szkolone do lokalizowania zakopanych magnesów.

„Wiele zwierząt ma magnetorecepcję, więc dlaczego nie my?” – pyta Connie Wang, absolwentka Caltech i główny autor badania eNeuro .

Aby dowiedzieć się, czy ludzie rzeczywiście potrafią wyczuć pola magnetyczne, naukowcy zbudowali izolowaną komorę ekranowaną częstotliwością radiową, w której uczestnicy siedzieli w całkowitej ciemności przez godzinę. W miarę jak pola magnetyczne przesuwały się wokół komory, fale mózgowe uczestników mierzone były za pomocą elektrod umieszczonych w 64 miejscach na ich głowach.

U niektórych z 34 uczestników fale mózgowe alfa zmniejszyły swoją moc nawet o 60 procent w odpowiedzi na zmienne pola. Dodatkowe serie eksperymentu wykazały, że efekt był powtarzalny.

Ta animacja pokazuje zmiany amplitudy fal mózgowych alfa po obrocie pola magnetycznego o sile pola magnetycznego ziemi. Po lewej stronie obroty przeciwne do ruchu wskazówek zegara powodują powszechny spadek amplitudy fali alfa. Im ciemniejszy niebieski kolor, tym bardziej dramatyczny spadek.

Współautorzy badania Joseph Kirschvink i Shin Shimojo twierdzą, że jest to pierwszy konkretny dowód ludzkiej magnetorecepcji.

Co ciekawe, uczestnicy, którzy doświadczyli zmian, nie zgłosili ich świadomie. Wydaje się, że jest to całkowicie nieświadomy efekt. Doprowadziło to naukowców do zasugerowania, że ​​może to być szczątkowa, pozostała część starożytnej zdolności do nawigacji przy użyciu lokalnych sygnałów magnetycznych.

„Nie jest zaskakujące, że możemy zachować przynajmniej niektóre funkcjonujące komponenty neuronalne [magnetorecepcji], zwłaszcza biorąc pod uwagę wędrowny styl życia łowców-zbieraczy naszych niezbyt odległych przodków”, mówi Kirschvink. „Kolejnym krokiem powinno być uświadomienie tego” – dodaje Shimojo.

Ta rejestracja z paska magnetycznego ze starego magnetometru Obserwatorium w Greenwich pokazuje nagłe zmiany pola magnetycznego spowodowane intensywnym rozbłyskiem słonecznym 1 września 1859 r. (Od Cliver & Keer 2012, za zgodą Solar Physics).

Czy to oznacza, że ​​ludzie mogą wyczuć burze geomagnetyczne? Nie jest jasne.

Kiedy koronalne wyrzuty masy (CME) i strumienie wiatru słonecznego docierają do Ziemi, powodują wstrząsy pola magnetycznego naszej planety, poruszając się tam i z powrotem. Na przykład podczas wydarzenia Carrington z września 1859 r. Igły kompasu w średnich szerokościach geograficznych obracały się tam i z powrotem o kilka stopni (ref) . Jednak badanie Caltecha nie brało pod uwagę tak małych zmian. Pola magnetyczne wewnątrz komory testowej przesunęły się o co najmniej 90 stopni. W rezultacie nie wiemy jeszcze, czy ludzki magnetorecepton jest wystarczająco czuły, aby wykryć bardziej subtelne zmiany typowe dla pogody kosmicznej.

Opracowując solidną metodologię testowania magnetorecepcji, Kirschvink twierdzi, że ma nadzieję, że ich badania będą stanowić mapę drogową dla innych badaczy zainteresowanych powtórzeniem i rozszerzeniem tych badań. „Pełny zakres [magnetorecepcji] pozostaje do odkrycia”, mówi.

 

Redakcja:

Jest to kolejne poparcie dla badań, które prowadzę już od kilku lat, i które są dużo dalej posunięte względem ich badań.
Dodajmy do tego rezonans Schumanna, gdzie częstotliwości również są bardzo zbliżone do tych w ludzkim mózgu.

Nie wiem, czy ktoś to jeszcze zauważył, ale częstotliwość podstawowa w rezonansie Schumanna ma 2.5 x Pi. Jak wiemy, Pi to stosunek obwodu koła do jego średnicy.

wibi

 

Źródło: https://spaceweatherarchive.com