Dzik zaatakował w lesie w okolicy Malechowa (Zachodniopomorskie) dwóch mężczyzn. Obaj zostali przewiezieni do szpitala. Jeden z poszkodowanych jest w cięższym stanie.

Dzik – zdjęcie ilustracyjne

 

O godz. 10:40 w miejscowości Malechowo w powiecie sławieńskim (Zachodniopomorskie) kilkaset metrów od drogi dwóch pracowników Zakładu Usług Leśnych, którzy są braćmi w wieku 35 i 39 lat,  zaatakował dzik. Na razie nieznane są szczegóły, ale jak przekazał nam mł. kpt. Tomasz Kubiak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie dzik był ranny.

Przepadł w kniei

– Straż pożarną wezwano na miejsce w celu zabezpieczenia terenu oraz przetransportowania w sprawny sposób ciężko poszkodowanego mężczyzny do szosy – opowiada nam Kubiak. Na miejsce przyjechała także karetka pogotowia wraz z lekarzem i ratownikiem medycznym. Dzik miał ich też zaatakować.

– W sumie w zdarzeniu poszkodowane zostały cztery osoby, w tym jeden mężczyzna był w stanie zagrożenia życia – relacjonuje Kubiak. Jak udało nam się dowiedzieć, mężczyzna ma rany kłute nogi. Najciężej poszkodowany trafił do szpitala w Koszalinie.

Dzik uciekł do lasu.

Zgoda na zabijanie dzików

Polski Związek Łowiecki zaplanował do marca tego roku odstrzelenie 185 tysięcy dzików. W styczniowe weekendy miały być prowadzane polowania zbiorowe.

Plany te wzbudziły protesty m.in. ekologów. W ich opinii zgoda ministra środowiska na odstrzał może oznaczać wyeliminowanie tego gatunku z polskiej przyrody, a masowe zabijanie dzików wpłynie na liczebność innych gatunków i paradoksalnie może przyczynić się do rozprzestrzenienia takich chorób jak ASF, która była jedną z głównych przyczyn odstrzałów, jakie podawało ministerstwo.

W Polsce od połowy lutego 2014 roku wykryto 3317 przypadków ASF u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Od końca września 2018 roku nie wykryto żadnego nowego ogniska choroby u trzody chlewnej.


 

Źródło: TVN24 Pomorze
0 0 votes
Article Rating