Jest 70 procent szans na to, że zjawisko La Nina wpłynie na pogodę na kuli ziemskiej od listopada do stycznia 2022 roku – oceniło Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu.

Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CPC) – agenda Narodowej Służby Pogodowej (NWS) – w swoim comiesięcznym komunikacie poinformowało, że zjawisko La Nina może rozwinąć się w okresie od sierpnia do października i potrwać do zimy 2021/2022.

Istnieje 70 procent szans na to, że La Nina będzie kształtować pogodę od listopada do stycznia – dodano.

 

Czym jest La Nina?

Zjawisko La Nina występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów – wiatrów stałych – w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.

Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), przez co wpływa na pogodę na świecie. La Nina wzmaga napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych, co powoduje ochłodzenie zim w tym regionie. Przyczynia się też między innymi do wystąpienia w Indiach silniejszych monsunowych opadów deszczu.

La Nina może też wpływać na pogodę w Europie, ale z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku, najtrudniej jest przewidzieć te zależności. To odwrotne zjawisko do El Nino, podczas którego Pacyfik jest cieplejszy, a pasaty zanikają.

 

 

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating