Tuż przed północą w poniedziałek po koncercie amerykańskiej wokalistki Ariany Grande w hali Manchester Arena doszło do eksplozji. Zginęły 22 osoby, a blisko 60 jest rannych. Według policji zaatakował zamachowiec samobójca.

Do zdarzenia doszło około godziny 22.35 czasu lokalnego (23.35 naszego czasu) w pobliżu wejścia do liczącej 21 tysięcy miejsc Manchester Arena, tuż po zakończeniu koncertu amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande.

Brytyjska policja transportowa poinformowała w oświadczeniu, że do „incydentu” doszło w foyer hali (pomieszczeniu przeznaczonym dla widzów do odpoczynku – red.).

Świadkowie relacjonowali w rozmowie z mediami, że słyszeli „głośny huk” przypominający eksplozję w tylnej części hali, w pobliżu kas biletowych. Filmy i zdjęcia opublikowane w internecie pokazują panikę widzów zgromadzonych na koncercie i szereg samochodów policyjnych i służb ratunkowych na sygnale w pobliżu hali.

Wcześniej brytyjska policja informowała także o przeprowadzeniu w okolicy „kontrolowanej eksplozji” podejrzanego pakunku w okolicy hali Manchester Arena. Jak dodano, zdetonowany pakunek nie okazał się niebezpieczny, zawierał jedynie porzucone ubrania.

Wielu zabitych, ranni

Według najnowszych informacji policji metropolitalnej w Manchesterze i lokalnego oddziału publicznej służby zginęły 22 osoby, a 59 zostało rannych.

Podczas konferencji prasowej po godz. 8.00 policja podała, że eksplozja była wynikiem zamachu samobójczego.

Jeśli teza o zamachu terrorystycznym zostanie potwierdzona, będzie to najpoważniejszy zamach na terenie Wielkiej Brytanii od ataków na system komunikacji publicznej w Londynie w lipcu 2005 roku.

Do wybuchu doszło w Manchester Arena

Nie ma informacji o rannych Polakach

Polski konsulat w Manchesterze poinformował na swojej stronie internetowej, że „w chwili obecnej nie posiada informacji o tym, aby wśród poszkodowanych w incydencie w Manchester Arena znajdowały się osoby narodowości polskiej”.

Jednocześnie przekazano nr telefonu dyżurnego: +44 (0) 77 69 97 57 19 dla osób posiadających „jakiekolwiek informacje dotyczące obywateli polskich, którzy ucierpieli w tym zdarzeniu” w Manchesterze. National Rail, operator linii kolejowych w Wielkiej Brytanii, poinformował, że pobliska stacja kolejowa Manchester Victoria została wyłączona z użytku.

 

Źródło: reuters, pap, tvn24
0 0 votes
Article Rating