Co najmniej 72 osoby zginęły, a dziesiątki uznano za zaginionych w wyniku pożaru w fabryce obuwia w Manili – poinformowały filipińskie władze. Według służb ratunkowych bilans ofiar prawdopodobnie będzie znacznie wyższy.

Manila, Filipiny - Pożar w fabryce obuwia, zginęło co najmniej 31 osób, na dziesiątki uznano za zaginione 4

Śledczy próbują ustalić przyczynę pożaru, który wybuchł w jednopiętrowym budynku fabryki Kentex Manufacturing Inc. Produkuje ona kapcie oraz japonki.

Według właściciela firmy Veato Ang w fabryce pracowało ok. 200-300 osób, które – jak stwierdził – w chwili wybuchu pożaru od razu zaczęły uciekać.

Firefighters try to control a raging fire at a factory in Valenzuela City, north of Manila

Jeden ze strażaków, biorących udział w akcji ratowniczej, powiedział agencji Reutera, że na miejscu tragedii znaleziono 31 ciał. Większość osób zmarła wskutek uduszenia.

Jego zdaniem ofiar pożaru może być pod gruzami znacznie więcej. Płomienie bardzo szybko zajęły budynek fabryki, w której znajdowały się materiały łatwopalne i substancje chemiczne. Fragmenty ścian i dachu z palącego się budynku spadały na ratujących się ludzi.

Firefighters attempt to control a raging fire at a factory that manufactures slippers in Valenzuela City

Wszyscy byliśmy zdezorientowani, ponieważ wszystkich nas ogarnęła panika –relacjonował przebieg wydarzeń pracownik fabryki Jun Panalo, który wyskoczył przez okno z drugiego piętra budynku.Wyskoczyłem, a potem ktoś za mną. Skoczyłem przez ogień. Włosy mi się spaliły –mówił.

Rex Gatchalian, burmistrz przemysłowej dzielnicy Valenzuela na północnych przedmieściach Manili, poinformował dziennikarzy, że do tej pory 65 osób nie zostało odnalezionych i mogły pozostać w budynku.Powiedziano mi, że nikt w środku nie przeżył, ale mam wciąż nadzieję, że niektóre z tych osób zdołały bezpiecznie uciec z budynku– powiedział dziennikarzom.

Manila, Filipiny - Pożar w fabryce obuwia, zginęło co najmniej 31 osób, na dziesiątki uznano za zaginione 3

Źródło: rmf24, PAP