Przed łazikiem Curiosity długa podróż. Musi pokonać ok. 8 km nim dotrze do Góry Sharpa – kolejnego celu, w którym pobierze próbki skał. W sobotę NASA opublikowała zdjęcie, który łazik zrobił 10 lipca, czyli 329. dnia marsjańskiego.

Na horyzoncie widać Góry Sharpa (NASA)

Na horyzoncie na fotografii widać Górę Sharpa – wzniesienie, do którego zmierza Curiosity. Droga nie należy do łatwych, bo łazik ma do pokonania doły, ostre kamienie, a na końcu spore wzniesienie.

 

Naukowcy z NASA zakładają, że każdego dnia łazik pokona ok. 100 metrów (ile po drodze nie napotka ciekawych skał). Od celu badawczego dzieli go ok. 8 km. Sama podróż ma zająć wiele miesięcy. Eksperci twierdzą, że to „największe wyzwanie od czasów lądowania na Marsie”.

To trzecia i najdłuższa podróż Curiosity. Kieruje się on tam z drugiej stacji badawczej, Glenelg, gdzie spędził ostatnie 7 miesięcy.

Bardzo ciekawy obszar

Zdjęcia, jakie wykonywano Górze Sharpa z orbity Marsa, a także fotografie, jakie zrobił sam Curiosity pokazują, że okolica wzniesienia jest bardzo zróżnicowana. Niewykluczone, że to w tamtejszych warstwach skalnych kryją się odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak zmieniało się środowisko Marsa.

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating