Łazik Curiosity już po raz drugi wykonał odwiert na Marsie. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki badaniom nad pozyskanymi próbkami, uda się potwierdzić tezę, że w przeszłości na Czerwonej Planecie mogły istnieć warunki sprzyjające życiu.

Odwiert, który Curiosity wykonał w niedzielę 19 maja, jest nie tylko drugim odwiertem na koncie łazika. To także drugi odwiert wykonany na Czerwonej Planecie w ogóle.

Głęboka na 6,6 cm

Skała, w której łazik marsjański wydrążył dziurę, nazywa się Cumberland. Tak samo jak John Klein – pierwsza skała, za drążenie której zabrał się Curisoity – leży w płytkiej depresji nazywanej Yellowknife Bay. Póki co wiadomo, że dziura ma średnicę 1,6 cm i jest głęboka na 6,6 cm.

Czy na Marsie istniało życie?

W najbliższym czasie, po tym jak Curiosity zbada okruchy Cumberlanda, na pewno poznamy więcej szczegółów na temat skały. Sami naukowcy mają nadzieję, że to, czego dowiedzą się dzięki próbkom pochodzącym z Cumberlanda, potwierdzi tezy, jakie postawili po analizie fragmentów Johna Kleina.

Chodzi przede wszystkim o to, by sprawdzić, czy faktycznie w przeszłości Mars był miejscem, na którym istniało mikrobiologiczne życie. Badania nad Johnem Kleinem pokazały, że tak. Między innymi dlatego, że na planecie mogła występować woda.

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating