To był z pewnością najdłużej trwający maraton. Dotarł do tzw. Doliny Maratonu w pobliżu krawędzi krateru Endeavour.

Mars -  Łazik Opportunity pokonał dystans 42 kilometrów 1

– To pierwszy raz, kiedy ludzkość pokonała maraton poza powierzchnią Ziemi – powiedział John Callas z NASA Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii. – Pierwszy raz, zdarza się tylko raz – dodał.To rekord. Opportunity zdeklasował tym samym radzieckiego łazika Łunochod 2, który wylądował na powierzchni Księżyca w 1973 roku i pokonał trasę 39 km.

– W tej pracy oczywiście nie chodzi o to, by ustanawiać rekordy odległości. Chodzi o odkrycia naukowe na Marsie. Mimo to pokonanie maratonu jest fajne – wyjaśnia główny naukowiec projektu Steve Squyres.

Mars -  Łazik Opportunity pokonał dystans 42 kilometrów 2

Problematyczna szansa

Opportunity już od 2004 roku bada powierzchnię Czerwonej Planety. Jego zadaniem jest m.in. poszukiwanie i analiza składu marsjańskich skał. W trakcie swojej misji łazik natknął się na meteoryty Heat Shield Rock, Block Island, Shelter Island, Oilean Ruaidh.

Mars -  Łazik Opportunity pokonał dystans 42 kilometrów 3

Przedłużona misja

Początkowo naukowcy zaplanowali, że misja Opportunity potrwa 90 marsjańskich dni (czyli około 92 dni ziemskich), jednak była ona wielokrotnie przedłużana i trwa aż do dziś.

W trakcie swojej 11-letniej misji Opportunity nieraz musiał mierzyć się z problemami. Niedługo po rozpoczęciu misji marsjański pył uszkodził część urządzeń należących do łazika. Z kolei rok później panele słoneczne Opportunity zostały zasypane przez piasek. Dopiero po kilku tygodniach zostały oczyszczone przez wiatr i mogły zacząć na nowo produkować energię. Później – w 2007 roku – burza piaskowa szalejąca na Marsie znów dała się we znaki łazikowi. Zaplanowane wcześniej badania musiały zostać przesunięte o kilka tygodni.

0 0 votes
Article Rating