Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA opublikowała zdjęcie „pyłowego diabła” na Czerwonej Planecie. To rzadkie i spektakularne zjawisko, które występuje także na Ziemi.

Diabeł pyłowy na Marsie

Diabeł pyłowy na Marsie

– Pyłowy diabeł to malutkie tornado unoszące pył – wyjaśnia Manuel de la Torre Juarez z Jet Propulsion Laboratory (JPL), naukowiec monitorujący środowisko Marsa.

Diabeł pyłowy na Marsie 2

Zdjęcie wiru pyłowego w rejonie Meridiani Planum zrobił łazik Opportunity, a NASA opublikowała je w minioną niedzielę.

Diabeł pyłowy na Marsie NASA/JPL

Diabeł pyłowy na Marsie NASA/JPL

– To jeden z lepszych wirów pyłowych, jakie uchwyciliśmy w tamtym rejonie. Mamy szczęście, że udało nam się go sfotografować – mówi Ray Arvidson, który kieruje misją Opportunity.

Diabeł pyłowy na Marsie

Diabeł pyłowy na Marsie 4

Meridiani Planum to równina położona tylko dwa stopnie od równika. Zajmuje obszar 8 tys. kw. Są tam kratery uderzeniowe, bazalt i kryształy hematytu, które mogą świadczyć o tym, że istniały tam niegdyś źródła termalne i zbiorniki wodne.

 

Marsjańskie diabły

Według NASA, pyłowe diabły na Marsie tworzą ten sam sposób, jak na Ziemi. Najczęściej powstają nad suchymi obszarami w wyniku bardzo silnej konwekcji. Ciepłe powietrze, jako lżejsze, unosi się i przedziera przez warstwę chłodniejszą.

Na Ziemi wiry pyłowe to zwykle kolumny o małej średnicy (do 10 metrów) i wysokości sięgającej od kilku do 100 m. Na Czerwonej Planecie mają zwykle większe rozmiary. Ich występowanie na Marsie odkryły w latach 70. sondy Viking, a potwierdziły potem fotografie wykonane m.in. przez łaziki Spirit i Opportunity.

 

Pył ważny dla klimatu

Dlaczego naukowców szczególnie interesuje zjawisko wiru pyłowego, którego mechanizm znają przecież z występowania na Ziemi?

– Pył w atmosferze Marsa pełni ważną rolę w kształtowaniu jego klimatu. Ten podnoszony przez wiry albo burze ogrzewa atmosferę – podkreśla Manuel de la Torre Juarez.

 

Źródło: NASA/Huffington Post, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating