Na Marsie pada śnieg – informują badacze NASA. Składa się on jednak nie z zamarzniętej wody, a z tzw. suchego lodu – zamarzniętego dwutlenku węgla.

Mars Reconaissance Orbiter, należąca do NASA sonda znajdująca się na orbicie Czerwonej Planety od 2006 roku, dała badaczom dowód na to, że na Marsie pada śnieg.

 

Nie jest to jednak typowy biały puch, na który już nie możemy się doczekać. Ten marsjański to bowiem zamarznięty dwutlenek węgla, czyli tzw. suchy lód.

Mars, a dokładniej jego biegun południowy w porze zimowej, to jedyne miejsce w Układzie Słonecznym, w którym odnotowano taki opad.

Rola Mars Climate Sounder

Odkrycia dokonali naukowcy z NASA Jet Propulsion Laboratory w kalifornijskiej Pasadenie. Doszło do niego dzięki analizie obserwacji, jakie w latach 2006-2007 poczynił Mars Climate Sounder.

Jest to narzędzie zainstalowane na sondzie Mars Reconaissance Orbiter, które bada cząstki i gazy występujące w atmosferze Czerwonej Planety poprzez mierzenie jasności w dziewięciu zakresach światła widzialnego i podczerwonego.

 

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating