Łazik Curiosity wrócił do miejsca, z którego rozpoczął swoją marsjańską przygodę. Zdjęcia, które tam wykonał do złudzenia przypominają ziemskie krajobrazy.

formacja-skalna-na-marsie

Formacja skalna na marsie

Marsjański łazik Curiosity od ponad czterech lat przemierza powierzchnię Czerwonej Planety. Wylądował na Marsie w okolicy góry Sharpa, dokładnie w tak zwanym rejonie Murray Buttes. Od 2012 roku oddalił się wiele kilometrów od tego miejsca, a teraz do niego wrócił.

pasiaste-skaly-na-marsie

Pasiaste skaly na marsie

8 września łazik wykonał niezwykłe zdjęcia, które na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby zostały zrobione na Ziemi.

– Byliśmy zachwyceni obrazami, jakie dostaliśmy od Curiosity. Łazik znalazł się w miejscu, które do złudzenia przypominało amerykańską pustynię – powiedział Ashwin Vasavada z NASA.

skarpa-gory-sharpa

Skarpa góry Sharpa

Działanie wiatru i wody

Marsjańskie wzgórza i płaskowyże są modyfikowane przez wiatr, który wywiewa materiał skalny. Dzięki temu u stóp wzniesień akumuluje się piasek i pył z wyżej położonych form terenu. Specjaliści podkreślają, że istotną rolę w kształtowaniu gór miała woda gruntowa.

stok-gory-sharpa

Stok góry Sharpa

– Niewykluczone, że dawniej niektóre skały znajdowały się pod powierzchnią planety, a woda gruntowa ukształtowała równoległe pasy na skałach, które teraz możemy podziwiać na powierzchni – stwierdził Vasavada.

mars-i-curiosity-9 mars-i-curiosity-8 mars-i-curiosity-7 mars-i-curiosity-6 mars-i-curiosity-5 mars-i-curiosity-4 mars-i-curiosity-3 mars-i-curiosity-2 mars-i-curiosity-1 mars-i-curiosity-10

Źródło: NASA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating