Dron Ingenuity oblał jeden z najważniejszych testów bezpieczeństwa przed wylotem w marsjańską atmosferę. Przy teście wirników uruchomionych do wysokiej prędkości, wyłączył się jeden z timerów. Ponieważ bez tej próby NASA nie może wypuścić drona, konieczne było przełożenie zaplanowanego na niedzielę startu.

NASA postanowiła przesunąć pierwszy eksperymentalny lot drona Ingenuity. Pierwotnie miał odbyć się w niedzielę 11 kwietnia. Agencja poinformowała jednak, że dron będzie mógł wzbić się w atmosferę Marsa nie wcześniej niż 14 kwietnia.

 

Coś poszło nie tak

Jak podała NASA, podczas piątkowego testu działania wirników z dużą prędkością, sekwencja poleceń sterująca testem zakończyła się przedwcześnie z powodu wygaśnięcia timera. Do zdarzenia doszło podczas próby przejścia komputera pokładowego z trybu „Pre-Flight” („Przed lotem”) do trybu „Flight” („Lot”).

Timer, który zawiódł w próbie, służy nadzorowaniu sekwencji poleceń i ostrzega system o wszelkich potencjalnych problemach. Pomaga systemowi zachować bezpieczeństwo poprzez zaniechanie dalszych działań w przypadku zaobserwowania problemu.

Nie jest jeszcze jasne, na czym polegał problem. Eksperci z NASA zapewnili, że dron jest „cały i zdrowy”. Jak dodali, zaczęli już analizować dane z testu, aby zbadać, co dokładnie poszło nie tak. NASA będzie też musiała ponownie wykonać test wirników przy pełnej prędkości, zanim Ingenuity wzbije się do lotu.

 

30 sekund lotu

Ingeniuty od początku misji przebywał pod łazikiem Perseverance. Dopiero kilka dni temu został uwolniony i dotknął powierzchni Marsa. Do piątkowego testu radził sobie doskonale ze wszystkimi działaniami.

Pierwszy lot drona ma polegać na wzniesieniu się z prędkością około jednego metra na sekundę. Na około 30 sekund ma zawisnąć na wysokości trzech metrów nad powierzchnią. Potem znów opadnie na powierzchnię Marsa.

Kilka godzin po pierwszym locie, Perseverance ma przesłać pierwszy zestaw danych dotyczących lotu Ingenuity, a także zdjęcia i filmy z kamer nawigacyjnych. Na podstawie tych informacji zespół będzie określał, czy pierwszy pozaziemski lot zakończył się sukcesem. Wyniki mają być omówione na specjalnej konferencji, zorganizowanej jeszcze tego samego dnia.

 

 

 

Źródło: mars.nasa.gov, businessinsider.com

 

 

0 0 votes
Article Rating