Dron Ingenuity będzie odbywał loty na Marsie co najmniej miesiąc dłużej, niż pierwotnie planowano – poinformowała w piątek NASA.

Zdjęcie łazika zrobione z drona Ingenuity.

Ingenuity to nazwa małego śmigłowca, bezzałogowego drona, przetransportowanego na Czerwoną Planetę przez łazik Perseverance, który wylądował na Marsie 18 lutego.

Misja drona miała zakończyć się na początku maja po odbyciu pięciu lotów. NASA zdecydowała jednak, że będzie on wykonywał loty jeszcze co najmniej miesiąc.

Loty drona

Pierwsze dwa loty Ingenuity były wznoszeniem się w pionie. Dopiero trzecia próba, wykonana 26 kwietnia, była lotem w poziomie, a dron przez 80 sekund osiągnął szybkość dwóch metrów na sekundę, czyli około siedmiu kilometrów na godzinę.

W czwartek dron miał wznieść się po raz czwarty, ale lot nie powiódł się z powodu błędu w oprogramowaniu. Próba została powtórzona w piątek 30 kwietnia i tym razem helikopter pokonał w dwie minuty 266 metrów na wysokości pięciu metrów.

W kolejnym locie dron ma przenieść się na oddzielne, niezależne od Perseverance’a stanowisko, co ma pozwolić łazikowi skupić się na swojej misji pobierania próbek skał. NASA spodziewa się, że w maju Ingenuity wykona jeszcze loty nr. 6 i 7, a jego misja być może zostanie przedłużona o kolejne tygodnie.

Głównym celem misji łazika Perseverance i jego drona jest poszukiwanie śladów organizmów żywych które – jak się przypuszcza – mogły kiedyś egzystować na Marsie.

 

Źródło: PAP, NASA
0 0 votes
Article Rating