NASA opublikowała nowe zdjęcia, wykonane przez łazik Curiosity w wydmowym rejonie Bagnold Dunes, który sonda mija w drodze w stronę szczytu Mt. Sharp. Widać na nich ślady pyłu, sypiącego się stopniowo po stromym zboczu wydmy nazwanej „Namib„. Wcześniejsze zdjęcia tego rejonu, wykonane z orbity Czerwonej Planety pokazywały, że wydmy w tym rejonie przesuwają się pod wpływem wiatru z prędkością około metra na ziemski rok.

 Obraz wydmy "Namib", złożony z serii zdjec wykonanych przez łazik Curiosity 17 grudnia 2015 roku NASA/JPL

Obraz wydmy „Namib”, złożony z serii zdjęć wykonanych przez łazik Curiosity 17 grudnia 2015 roku NASA/JPL

Na powyższym zdjęciu wydma na pierwszy rzut oka wydaje się większa, niż w rzeczywistości. Jej podstawa znajduje się tymczasem około 7 metrów od łazika, wysokość sięga około 5 metrów, a nachylenie zbocza wynosi mniej więcej 28 stopni. Obserwowane zbocze skierowane jest na zachód i prawdopodobnie znajduje się po zawietrznej, na co wskazują ślady gromadzącego się tam i osuwającego w postaci niewielkich lawin, pyłu.

 

Zbocze wydmy Namib

Zbocze wydmy Namib

W tle panorama wydmy Namib

W tle panorama wydmy Namib

Badania prowadzone przez Curiosity mają pokazać różnice w tworzeniu się wydm w warunkach mniejszego niż na Ziemi ciążenia i znacznie niższego ciśnienia atmosfery. Rejon Bagnold Dunes jest aktywny, choć jak przypuszczają badacze NASA, wydmy poruszają się tam raczej w okresie letnim, podczas gdy Curiosity odwiedza je teraz późną jesienią.

Poniżej panorama pokazująca obraz terenu w takich barwach i w takiej jasności, w jakich oglądalibyśmy go w słoneczny dzień na Ziemi. Przed nami, nieco na lewo wydma Namib, w oddali Mt. Sharp.

Panorama zarejestrowana przez łazik Curiosity NASA/JPL

Panorama zarejestrowana przez łazik Curiosity NASA/JPL

 

 

 

Źródło: rmf24
0 0 votes
Article Rating