Od pięciu tygodniu mieszkańcy McAdam w kanadyjskim Nowym Brunszwiku rozmawiają o dziwnych „dźwiękach” i wstrząsach. Od 10 marca ich wioskę nawiedza rój wstrząsów sejsmicznych.

 

– Wszyscy rozmawiamy tylko o jednym, a mianowicie o trzęsieniach ziemi – przyznaje David Blair, mieszkaniec McAdam. – Bez przerwy zadajemy sobie pytania: „czułeś to, które miało miejsce w nocy czy to nad ranem?”. Odpowiedzi są różne, uzależnione od tego, co kto robił podczas wstrząsu – mówi.

– Jeśli jesteś cicho, prawdopodobnie usłyszysz lub poczujesz wstrząs. Jeśli wokół ciebie panuje zgiełk, nie odróżnisz ruchu tektonicznego od gromadki hałasujących dzieci. Moim zdaniem w obu przypadkach mamy do czynienia z jednakową magnitudą – śmieje się Blair.Od pięciu tygodni

Do pierwszego wstrząsu w McAdam doszło 10 marca, na chwilę przed drugą w nocy. Miał on siłę 2,4 st. w skali Richtera. Trzy minuty później kolejny, tym razem słabszy, o magnitudzie 1,4. Ci, którzy ich doświadczyli mówią o „huku jak podczas eksplozji”, o obrazach spadających ze ścian i pękających deskach podłogowych.

Na początku bano się, że w McAdam wybuchła bomba. Mieszkańcy wioski uspokoili się, kiedy poinformowano ich, że przeżyli trzęsienie ziemi. Niestety po niespełna dwóch dniach, kiedy wystąpiły kolejne dwa wstrząsy, zaczęli martwić się na nowo.

W ciągu ostatnich pięciu tygodni było ich u nas 35 – mówi Blair. – Nazywamy je „dźwiękami z McAdam”.

To rój wstrząsów sejsmicznych

– To, co ma miejsce w McAdam to tzw. rój wstrząsów sejsmicznych, bardzo rzadkie zjawisko – tłumaczy Stephen Halchuk, sejsmolog z Natural Resources Canada. – Jednak tym, co czyni tąpnięcia w McAdam wyjątkowymi jest fakt, że dochodzi do nich dokładnie pod wioską na głębokości mniejszej niż kilometr – tłumaczy.

– Niestety nie wiem czym są spowodowane wstrząsy, jak długo potrwają i czy zaowocują jednym dużym trzęsieniem ziemi. Nie ma reguły – zaznacza.

Przez wzrost poziomu wód gruntowych?

W sprawę „dźwięków z McAdams” zaangażowali się uczeni z Uniwersytetu Nowego Brunszwiku. W poniedziałkowy wieczór spotkali się z mieszkańcami wioski, odpowiadali na ich pytania, a także przedstawili kilka swoich hipotez. Według jednej z nich, za wstrząsy odpowiada wzrost poziomu wód gruntowych, przez który „ślizgają się” skały, powodując tąpnięcia.

[wp_geo_map]
Źródło: National Post, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating