Wojskowy samolot transportowy indonezyjskich sił powietrznych rozbił się w mieście Medan na północy Sumatry. Maszyna, na której pokładzie znajdowało się ponad 60 osób, spadła na teren zabudowany. Zginęło co najmniej 141 osób.

Medan, Indonezja - Wojskowy samolot transportowy uderzył w dach hotelu i eksplodował

Przedstawiciele szpitala w Medanie poinformowali, że do kostnicy trafiło do tej pory 20 ciał i trwają poszukiwania ewentualnych kolejnych ofiar. Wcześniej indonezyjskie służby ratownicze i poszukiwawcze przekazały agencji Reutera, że śmierć poniosło co najmniej 30 ludzi.

Indonezyjska armia poinformowała, że na pokładzie wojskowej maszyny znajdowało się 12 członków załogi, w tym trzech pilotów, oraz około 50 pasażerów.

Pilot sygnalizował wieży kontroli lotów, że samolot musi zawrócić z powodu problemów z silnikiem.

Hercules C-130 Indonezia

Hercules C-130

Samolot spadł na miasto

Lokalne media informują, że maszyna spadła na miejskie zabudowania, w tym hotel i domy mieszkalne. Na nagraniach z miejsca katastrofy widać pożar w gęsto zabudowanej okolicy.

Rzecznik indonezyjskich sił zbrojnych, Fuad Basya, podkreślił, że na razie nie jest w stanie podać żadnych szczegółów dotyczących okoliczności wypadku. Wiadomo jedynie, że samolot rozbił się kilka minut po starcie z bazy wojskowej w mieście Medan. Dodał, że rozpoczęte zostało wojskowe dochodzenie w sprawie wypadku.

Problemy techniczne 50-letniej maszyny?

Świadkowie mówią, że tuż przed wypadkiem maszyna krążyła nad miastem na niskiej wysokości.

– Widać było ogień i ciemny dym, a za trzecim razem, gdy samolot przelatywał w pobliżu, uderzył w dach hotelu i eksplodował – relacjonowała kobieta, która widziała katastrofę. Zniszczony miał zostać również pobliski salon masażu, w którym zwykle przebywali o tej porze klienci.

Według portalu Aviation Safety Network, kontrolującego bezpieczeństwo lotów, to już dziesiąta katastrofa indonezyjskich samolotów wojskowych lub policyjnych w ciągu ostatniej dekady. Zwraca to uwagę na m.in. na starzejącą się flotę – rozbity hercules miał ponad 50 lat.

Medan, Indonezja - Wojskowy samolot transportowy uderzył w dach hotelu i eksplodował 4 Medan, Indonezja - Wojskowy samolot transportowy uderzył w dach hotelu i eksplodował 3 Medan, Indonezja - Wojskowy samolot transportowy uderzył w dach hotelu i eksplodował 2

Źródło: Reuters, channelnewsasia.com, PAP, tvn24
0 0 vote
Article Rating