Rośnie liczba pielgrzymów, którzy zginęli w tłoku podczas hadżdżu na przedmieściach Mekki. Ostatnie informacje saudyjskiej obrony cywilnej mówią już o co najmniej 2110 stratowanych na śmierć i 934 rannych. W pielgrzymce do świętego miasta muzułmanów udział bierze około 2 mln osób. Cały czas trwa tam akcja ratunkowa, a bilans ofiar podawany przez obronę cywilną może się jeszcze zmienić. Ciała ofiar i ranni są rozwożeni do pobliskich szpitali.

Mekka, Arabia Saudyjska - Co najmniej 717 ofiar śmiertelnych i 815 rannych w dolinie Mina -2

„Pielgrzymi z Afryki” zaczęli biec na oślep?

Do tragedii doszło w dolinie Mina na ulicy 204, w pobliżu Mekki. Właśnie tam także w ramach pielgrzymki w czwartek rozpoczęło się doroczne symboliczne kamienowanie szatana na znak wyrzeczenia się zła. Obrzęd trwa do zmierzchu, a później przez kolejne dwa dni. W pierwszym dniu pielgrzymi muszą rzucić siedem kamieni w wysoką na 30 metrów jedną ze stel; w następne dni obrzucają kolejne. Według informacji agencji Reutera na miejscu jest ponad 220 karetek pogotowia i 4,4 tys. ratowników.

Służby próbują rozdzielić grupy ludzi i skierować ich na inne trasy. Ulica 204 to jedna z głównych arterii komunikacyjnych prowadzących do mostu Dżamarat, miejsca, które odwiedzają pielgrzymi. Książę Chaled al-Faisal, szef komisji organizującej pielgrzymkę, w rozmowie z telewizją Al-Arabiya oskarżył „pielgrzymów z Afryki” o wywołanie paniki.

Mekka, Arabia Saudyjska - Co najmniej 717 ofiar śmiertelnych i 815 rannych w dolinie Mina

100 tys. policjantów, usprawniona infrastruktura

Napierające tłumy wiernych zmierzających w stronę steli starły się z tymi pielgrzymami, którzy odchodzili od niej po spełnieniu rytuału – wyjaśnił agencji AFP przedstawiciel resortu zdrowia.

Ten moment pielgrzymki jest niebezpieczny i już w przeszłości wielokrotnie dochodziło do stratowania lub uduszenia ludzi w zgromadzonym tłumie. W tym roku doszło do tragedii mimo niedawnych znaczących inwestycji rządu saudyjskiego w infrastrukturę doliny Mina, która miała usprawnić ruch pielgrzymów.

 

Ruch wielkich grup ludzi w dolinie i w Mekce, w tym specjalnie wybudowanymi w tym celu tunelami i nadziemnymi kładkami, kontrolowany jest przez saudyjską policję i obronę cywilną. Władze zmobilizowały ponad 100 tysięcy policjantów, żeby zapewnić bezpieczeństwo podczas tegorocznego hadżdżu, który odbywa się w sytuacji napięć na Bliskim Wschodzie, zagrożenia ze strony dżihadystów oraz ryzyka wybuchu epidemii koronawirusa MERS.

 

Ciągle giną pielgrzymi

Ostatni poważny incydent w czasie hadżdżu miał miejsce w okolicach mostu Dżamarat w 2006 roku, kiedy co najmniej 346 pielgrzymów zginęło po wybuchu paniki. Także w 2004 roku w dolinie Mina zadeptano 244 osoby. Właśnie w dolinie Mina mieszka pod namiotami znaczna część pielgrzymów, którzy uczestniczą w hadżdżu. Tam także w ramach pielgrzymki w czwartek rozpoczęło się doroczne symboliczne kamienowanie Szatana na znak wyrzeczenia się zła. Rytuał trwa do zmierzchu, a później przez kolejne dwa dni. W pierwszym dniu pielgrzymi muszą rzucić siedem kamieni w wysoką na 30 metrów jedną ze stel, w następne dni obrzucają trzy kolejne.

 

Jeden z filarów islamu Według islamskiej tradycji w dolinie

Mina diabeł próbował nakłonić patriarchę Abrahama (uznawanego zarówno przez islam, judaizm, jak i chrześcijaństwo), by odmówił poświęcenia Bogu, na dowód swej wiary, własnego syna Izaaka. Na pamiątkę tego, z okrzykiem „Allah akbar!” (Bóg jest wielki!) na ustach wierni podchodzą kolejnymi falami ku obeliskowi, by rzucić w niego kamieniami. Na stelę spada grad kamieni.

Po zakończeniu rytuału kamienowania szatana pielgrzymi udają się do Mekki, miejsca urodzenia proroka Mahometa, aby na dziedzińcu Świętego Meczetu siedmiokrotnie okrążyć świątynię Al-Kaba, którą według tradycji miał wybudować praojciec Adam. We wschodni narożnik Al-Kaby jest wmurowany Czarny Kamień, największa świętość islamu. Muzułmanie wierzą że spadł z nieba, ukazując Adamowi i Ewie gdzie zbudować ołtarz ofiarny. Al-Kaba symbolizuje jedność wszystkich wyznawców islamu.

Pielgrzymka do Mekki, gdzie narodził się Mahomet i gdzie doznał objawień, jest jednym z pięciu filarów islamu, obok wyznania wiary, modlitwy pięć razy dziennie, jałmużny i postu w czasie świętego dla muzułmanów miesiąca, ramadanu. Pielgrzymkę powinien odbyć każdy wierny co najmniej raz w życiu, jeśli ma na to niezbędne środki. Hadżdż to również pielgrzymka duchowa, która oczyszcza duszę z grzechów i zapewnia jej uczestnikom darowanie win. Ci, którzy wrócą z niej do domów, będą nosić do końca życia zaszczytny tytuł „hadżiego” – człowieka, który był w Mekce.

 

Źródło: PAP, Reuters, tvn24
0 0 votes
Article Rating