Nad graniczącym z Polską niemieckim krajem związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie doszło w poniedziałek do katastrofy z udziałem myśliwców Luftwaffe, Eurofighter. Maszyny zderzyły się w powietrzu. Jeden z pilotów nie żyje, drugi trafił do szpitala – przekazała policja.

Incydent potwierdziło niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Rutynowa misja

Do zdarzenia doszło podczas rutynowej misji, w której uczestniczyły trzy myśliwce Eurofighter niemieckich sił powietrznych. Dwa z nich zderzyły się.

Jeden z myśliwców spadł w lesie w okolicy miejscowości Jabel, a drugi nieopodal wioski Nossentiner Huette.  Oba miejsca dzieli od siebie 10 kilometrów.

Na nagraniach z miejsca zdarzenia, zamieszczonych w serwisach lokalnych mediów, widać płomienie i dym. Na miejsce zdarzenia wysłano śmigłowce oraz strażaków.

Według niemieckiego dziennika „Bild” eksplozja maszyn wywołała pożar w lesie.

Nie żyje jeden z pilotów

Wiadomo, że piloci obu maszyn zostali katapultowani.

Niemieckie ministerstwo obrony przekazało, że jeden z nich został znaleziony żywy. Jak pisze „Bild”, mężczyzna zawisł na drzewie. Obecnie znajduje się w szpitalu.

Myśliwce spadły na ziemię w odległości 10 km od siebie

Przez kilka godzin trwały poszukiwania drugiego z pilotów. W międzyczasie pojawiły się informacje, że w okolicy znaleziono ludzkie szczątki. „Nie możemy jeszcze potwierdzić, że to drugi pilot” – przekazała wówczas policja na Twitterze. Ostrzegła także, aby nie zbliżać się do miejsca wypadku.

Po godzinie 18 policja potwierdziła doniesienia mediów o śmierci drugiego z pilotów.

Zderzenie myśliwców obserwował pilot trzeciego samolotu biorącego udział w misji. Poinformował, że widział dwa spadochrony spadające na ziemię.

Wszystkie trzy myśliwce należą do 73. skrzydła niemieckiego lotnictwa Steinhoff (Taktisches Luftwaffengeschwader 73) stacjonującego w Laage koło Rostocku. Każdy z nich jest warty blisko 100 milionów euro.

 

 

 

Źródło: PAP, Bild, Reuters, tvn24, https://www.haz.de/Nachrichten/Politik/Deutschland-Welt/Eurofighter-Absturz-Zwei-Jets-der-Bundeswehr-kollidieren-in-der-Luft-Polizei-findet-Leichenteile

 

0 0 votes
Article Rating