Zaledwie dwa dni po tym, jak w półwysep Jukatan w Meksyku uderzyła burza tropikalna Gamma, regionowi temu zagraża kolejny żywioł – Delta. Obecnie klasyfikowany jako huragan drugiej kategorii bardzo szybko przybiera na sile. W środę 7 października może zejść na ląd w północnej części Jukatanu jako huragan czwartej kategorii.

Zdjęcie satelitarne NOAA przedstawiające burzę tropikalną Delta nad Zatoką Meksykańską 6 października 2020 r.

Jeszcze w poniedziałek amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC) prognozowało, że Delta, wtedy będąc burzą tropikalną, uderzy we wtorek w zachodnią Kubę jako huragan. Żywioł jednak zmienił swoją trasę i zaczął przesuwać się w kierunku półwyspu Jukatan w Meksyku. Obecnie klasyfikowany jest jako huragan drugiej kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simspona.

Według komunikatu NHC, we wtorek o godzinie 8 czasu wschodnioamerykańskiego żywioł znajdował się w odległości 595 kilometrów od meksykańskiej wyspy Cozumel. Prędkość porywów wiatru dochodziła do 175 kilometrów na godzinę. Huragan przesuwa się w kierunku północno-zachodnim z prędkością 24 km/h.

USA znów w niebezpieczeństwie

Meteorolodzy zwracają uwagę na to, że Delta bardzo szybko przybiera na sile. W środę ma dotrzeć do północnej części Jukatanu jako huragan czwartej kategorii. Wzmocni się najprawdopodobniej, będąc nad Cieśniną Jukatańską pomiędzy półwyspem Jukatan a Kubą. W zachodniej części Kuby może być odczuwalna jako burza tropikalna.

Zgodnie z przewidywaniami NHC, w czwartek Delta znajdzie się nad Zatoką Meksykańską, a w sobotę dotrze nad południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych, uderzając w Luizjanę, a następnie w Missisipi i Alabamę. To region dotknięty w sierpniu przez Laurę – także huragan czwartej kategorii.

Huragan czwartej kategorii osiąga prędkość 210-249 kilometrów na godzinę. Zagraża życiu ludzi, może powodować znaczne szkody materialne.

Wyjątkowy żywioł

Delta to już kolejny system pogodowy w obecnym sezonie na huragany atlantyckie, dla którego trzeba było użyć nazwy z greckiego alfabetu. Wszystko dlatego, że sezon ten jest wyjątkowo aktywny i lista podstawowych 21 imion się wyczerpała.

Dopiero drugi raz w historii czwartą literę greckiego alfabetu wykorzystano do nazwania burzy na Oceanie Atlantyckim. Jako pierwszy wymagał tego żywioł, który utworzył się 15 listopada, w rekordowym 2005 roku. Z tego względu Delta w 2020 roku jest najwcześniejszą w historii 25. burzą na Oceanie Atlantyckim.

 

 

 

Źródło: NHC/NOAA, CNN

 

0 0 votes
Article Rating