Trzęsienie ziemi o sile 7,4 w skali Richtera nawiedziło we wtorek rejon Oaxaca w pobliżu Acapulco nad Pacyfikiem na południu Meksyku – poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Prezydent kraju podał, że nie ma poważnych zniszczeń. Później gubernator stanu Guerrero poinformował, że zniszczonych jest 500 domów.

Wstrząs miał głębokość 20 km i doszło do niego we wtorek o godz. 12.26 lokalnego czasu (18.26 polskiego czasu). Miało siłę 7,4 st. w skali Richtera. USGS początkowo podawał, że wartość ta wynosiła 7,9 stopnia. Służby sejsmologiczne nie zdecydowały się wydać ostrzeżenia przed tsunami.

 

Według reportera CNN, świadka zdarzenia, wstrząs trwał między 10 a 15 sekund.

„Myślałem, że ściany budynku się zawalą”

Trzęsienie było odczuwalne w stolicy kraju Meksyku. Świadkowie w rozmowie z agencjami informacyjnymi podali, że zatrzęsły się ściany budynków i wielu pracowników biur wybiegło w popłochu na ulice. Telefonia komórkowa przestała działać i w chwilę po zdarzeniu utworzyły się liczne korki drogowe.

– Nigdy nie czułem nic tak silnego, myślałem, że ściany budynku się zawalą – powiedział 42-letni Sebastian Herrera, stołeczny mieszkaniec.

– Wychodziliśmy z wieżowca i nagle wszyscy ludzie dookoła nas zaczęli wybiegać przez drzwi. Dołączyliśmy do nich, a jak już wyszliśmy na zewnątrz widzieliśmy, jak wszystko trzęsie w tę i z powrotem. Spojrzeliśmy na drzewa i one też się trzęsły. Wtedy pomyślałam, że doświadczyłem trzęsienia ziemi – opowiadał amerykański turysta przebywający w stolicy Meksyku.

– To było bardzo silne drżenie. Lampy zaczęły się bujać, fotokopiarki trząść, niektóre przesuwać – relacjonował mieszkaniec największego miasta w kraju, Jose Luis Serrano.

Jak podaje CNN drgania były odczuwalne również w turystycznym Acapulco oddalonym o 186 na wschód od epicentrum trzęsienia, a także w sąsiedniej Gwatemali.

500 zniszczonych domów

Po wstępnych oględzinach lokalne władze regionu Guerrera oświadczyły, że trzęsienie zniszczyło 500 domów, z czego kilka jest zawalonych. Zerwany został też most dla pieszych w mieście Meksyk.

 

Wcześniej meksykański prezydent Felipe Calderon poinformował za pomocą Twittera, że trzęsienie ziemi nie spowodowało poważniejszych strat. „Nie zgłoszono żadnego poważnego uszkodzenia budynku po trzęsieniu ziemi, które według krajowych sejsmologicznych służb miało siłę 6,6 st. w skali Richtera” – napisał. Jednak po dłuższej dyskusji z krajowymi i zagranicznymi służbami sejsmologicznymi przyznał, że wstrząs miał siłę 7,4 stopni. 

Kilkanaście minut po powyższym oświadczeniu Calderon poinformował, że system opieki zdrowotnej funkcjonuje bez zmian. Dodał też, że straty nie są większe niż stłuczone szyby lub podobne drobne uszkodzenia.

Z kolei burmistrz Meksyku Marcelo Ebrard przy pomocy tego samego portalu społecznościowego oświadczył po wizji lokalnej, jakiej dokonał lecąc służbowym helikopterem, że jego miastu nic poważniejszego się nie stało.

Źródło: Reuters, USGS, chicago.cbslocal.com, PAP, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating