Silne trzęsienie ziemi wystąpiło we wtorek, 19 września o godzinie 18:14 UTC w środkowej części Meksyku. Magnituda wstrząsów wyniosła 7.1 w skali Richtera.

Wstrząsy wystąpiły na głębokości 51 km, a ich energia to 2.82 PJ, czyli 783 GWh.

Zaledwie 40 km od epicentrum znajduje się miasto Puebla, które zamieszkuje 1.5 mln osób oraz w odległości 60 km miasto Cuautla, które zamieszkuje 145 tysięcy osób.

Co najmniej 305 osób zginęło. Meksykańskie władze wezwały mieszkańców do stosowania się do zaleceń służb bezpieczeństwa.

Według amerykańskiej służby geologicznej (USGS) trzęsienie ziemi miało magnitudę 7,1, a jego epicentrum znajdowało się w stanie Puebla, 123 km na południowy wschód od miasta Meksyk.

Lokalne stacje telewizyjne pokazują zdjęcia, na których widać zniszczone budynki w mieście Meksyk. Swoją działalność zawiesiła meksykańska giełda.

 

Dokładnie 32 lata po silnym trzęsieniu ziemi w Meksyku o sile 8.1 wystąpiło kolejne o sile 7.1

Trzęsienie ziemi w Meksyku w 1985 roku – trzęsienie ziemi o sile 8,1 stopni w skali Richtera, które nawiedziło miasto Meksyk w dniu 19 września 1985 roku.

Choć epicentrum znajdowało się ponad 350 km na południowy zachód od miasta Meksyk na Oceanie Spokojnym, to siła wstrząsu, położenie miasta na niestabilnym gruncie oraz jego gęsta zabudowa spowodowały, że stolica ucierpiała najbardziej. Na skutek wstrząsów zawaliło się wiele budynków lub zostało poważnie uszkodzonych, w tym także szpitale. Wiele osób pozostało bez dachu nad głową i wody pitnej. Według danych rządowych około 250 000 ludzi straciło swoje domy bezpośrednio z powodu trzęsienia ziemi. Niektóre źródła podają, że ponad 50 tysięcy rodzin straciło swoje domy. Na skutek kataklizmu zginęły oficjalnie 10 153 osoby, ale eksperci zgodzili się, że mogło zginąć nawet 40 tysięcy osób. Na miejsce katastrofy przybyła amerykańska pierwsza dama Nancy Reagan i aktor John Gavin.

 

Poprzednie wystąpiło o 13:17 UTC, teraz o 18:14 UTC.
Co ciekawsze, to wystąpiły dokładnie na tej samej szerokości geograficznej, jedynie inna długość. Odległość miedzy nimi to 412 km.

Na żywo.

Informacje są cały czas aktualizowane.

 

Źródło: USGS, EMSC
0 0 votes
Article Rating