Sztorm tropikalny Ernesto uderzył w nocy z czwartku na piątek w wybrzeże Meksyku, powodując śmierć co najmniej trzech osób. Uszkodzonych zostało około sto budynków. Choć jego siła osłabła, podążają za nim obfite deszcze, powodujące utrudnienia w transporcie morskim i w eksporcie ropy naftowej.

Sztorm tropikalny Ernesto uderzył w piątek czasu Za jego sprawa zmarły co najmniej trzy osoby. Choć jego siła osłabła, towarzysza mu obfite deszcze, powodujące utrudnienia w transporcie morskim i eksporcie ropy naftowej.

 

Zginęli rybacy

Ernesto nadszedł od strony Zatoki Meksykańskiej do stanu Veracruz. Według amerykańskiego centrum badań nad huraganami, poruszał się wzdłuż wybrzeża w południowej części Zatoki Meksykańskiej, a towarzyszący mu wiatr osiągał w porywach szybkość 96 km/h. Fale na morzu sięgały 4-6 metrów.

Władze poinformowały o trzech ofiarach. Wiadomo, że dwie z nich to rybacy ze stanu Tabasco. Uszkodzonych zostało około 100 domów na terenie tego stanu.

Utrudniony eksport ropy

Od środy zamknięty pozostaje port w mieście Coatzacoalcos, ważnym ośrodku eksportu ropy naftowej. Nieczynne są też dwa inne porty: Cayo Arcas i Dos Bocas, a także lotnisko Mina-Coatza. Przez wszystkie trzy miejsca przechodzi niemal cały eksport surowca do USA.

 

Władze stanu Veracruz zapowiedziały, że przygotowują schroniska dla ludności na wypadek większych szkód. W piątek sztorm ma przejść przez ląd w kierunku centrum kraju, po czym zamieni się w depresję tropikalną.

Mocno popada w środkowych stanach

Narodowe Centrum Huraganów przewiduje, że w stanach Tabasco, Veracruz, Puebla i północnej części Oaxaca – czyli w środkowej części kraju – w piątek może spaść od 13 do 26 cm deszczu, a na niektórych obszarach nawet do  39 cm.

We wtorek Ernesto ,jako huragan najniższej 1. kategorii, dotarł do meksykańskiego półwyspu Jukatan. Oszczędził jednak główne obszary turystyczne w tym rejonie, przez które przeszły tylko ulewne opady.

Sezon do 30 listopada

Na karaibskim obszarze Atlantyku sierpień i wrzesień są zwykle najbardziej aktywnymi miesiącami w sezonie huraganowym, który trwa od 1 czerwca do 30 listopada.

Źródło: PAP, Reuters TV, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating