Tysiące mieszkańców zostało ewakuowanych z rejonu Zatoki Meksykańskiej po ulewnych deszczach, które spowodowały powodzie i liczne podtopienia. Rzeki wystąpiły w koryt, a woda spowodowała liczne osunięcia gruntu.

Władze wprowadziły stan wyjątkowy na rozległych terenach w meksykańskim stanie Veracruz po tym jak z koryt wystąpiło 18 rzek. Rozlewająca się woda spowodowała liczne lawiny błotne i powódź. Wiele dróg i autostrad jest nieprzejezdnych. Ewakuowanych zostało co najmniej 2 tys. mieszkańców stanu.

Zimny front

Za gwałtowne pogorszenie pogody – jak twierdzą synoptycy – odpowiada silny, zimny front. Oprócz opadów przyniósł on m.in. w mieście Xalapa silny wiatr, osiągający w porywach ponad 80 km/h.

– Woda powoli opada – powiedział w rozmowie z Reutersem Victor Ceron, pracownik Obrony Cywilnej. – Różne poziomy wysokości w mieście powodują powodzie i gromadzenie się wody.

W ostatnim czasie Meksyk mocno doświadczyły żywioły. Zaledwie we wrześniu w państwo uderzyły dwie silne burze tropikalne. Spowodowały najrozleglejsze w historii kraju powodzie.

Źródło: Reuters TV, tm
0 0 votes
Article Rating