Plujący popiołem i dymem wulkan Popocatepetl nie zakłócił wyborów samorządowych w Meksyku. Spowodował za to spore problemy w komunikacji lotniczej. Chociaż władze lotniska w stołecznym Mexico City przekonywały, że nie ma niebezpieczeństwa, niektórzy operatorzy wycofywali swoje loty, obawiając się uszkodzeń maszyn.

 

W Meksyku od soboty obowiązuje żółty alarm trzeciego stopnia po tym, jak wzrósł poziom wulkanicznego pyłu nad stolicą, Mexico City. W Santiago Xalizintla, ok. 12 km od stożka El Popo, mieszkańcy brali udział w wyborach w asyście wojska, które było przygotowane na przeprowadzenie ewakuacji.

– Wulkan pluje popiołem, ale ludzie tutaj są do tego przyzwyczajeni i nie boją się. Wszyscy są uspokojeni i w spokoju idą na wybory – powiedział Leopoldo Soto, który oddał swój głos w wyborach. 

Żółty alert trzeciego stopnia jest trzecim najwyższym w 7-stopniowej skali zagrożenia obowiązującej w Meksyku.

Aktywny w czasie wyborów

Pomimo sporej dozy niepokoju spowodowanej aktywnością El Popo, wulkan nie miał większego wpływu na przebieg wyborów samorządowych. Mieszkańcy 14 lokalnych stanów głosowali w nich na gubernatora, 900 burmistrzów i 400 innych przedstawicieli władz.

– Wulkan jest najszczęśliwszy rankiem, dlatego wybucha. Ludzie są przyzwyczajeni do jego aktywności, nie boją się – podkreślił Atilano Sanchez.

Amerykanie odwoływali loty

Więcej problemów w końcówce tygodnia mieli ci którzy chcieli skorzystać z połączeń lotniczych na lotnisku w Mexico City. W obawie przed wulkanicznym pyłem, który mógłby uszkodzić samoloty, swoje rejsy odwoływali operatorzy amerykańskich linii Delta oraz United, American i Alaska Airlines, obsługujących m.in. loty do Houston, Dallas, Denver, Phoenix, Chicago czy Los Angeles. Tylko w czwartek wycofano 40 połączeń, przez co setki pasażerów utknęły w mieście.

Przedstawiciele lotniska przekonywali, że nie ma niebezpieczeństwa. Jeden z nich powiedział agencji AFP, że ilość popiołu w powietrzu jest nieznaczna. Jednak rzecznik portu Jorge Andres Gomez przyznał, że jakakolwiek zmiana wiatru albo intensywności procesów w El Popo może skomplikować sytuację.

W piątek rozkład lotów powoli wracał do normy. Meksykańskie linie realizowały wszystkie połączenia bez zmian.

Źródło: Reuters, tm
0 0 votes
Article Rating