Nad Meksykiem wisi najgorszy smog od 10 lat. Władze miasta w walce z zanieczyszczeniem powietrza wprowadziły zakaz jazdy w określone dni tygodnia dla kolejnych dwóch milionów pojazdów.

Smog nad Meksykiem

Smog nad Meksykiem

Stolica Meksyku ostatnio zanotowała najgorszą jakość powietrza od dekady. Pierwszy stopień alertu ogłoszono, gdy poziom smogu we wtorek przekroczył dopuszczalne wartości o ponad połowę.

 

Auta nie pojadą

Rząd Meksyku bardzo poważnie traktuje problem smogu w stolicy kraju. Kiedy obywatel rejestruje samochód, zostaje mu przypisana odpowiednia grupa. To, do jakiej trafi, zależy od ilości emitowanych spalin. Jest pięć kategorii i dotychczas zakaz obowiązywał dwie grupy. Od kwietnia restrykcja objęła kolejne dwie. Zakaz wprowadzono do końca czerwca.

 

Smog nad Meksykiem 3

Smog nad Meksykiem 2

Smog nad Meksykiem 1

Władze Meksyku w sumie wycofały z regularnego ruchu dwa miliony samochodów. Te auta, które objął zakaz, poruszają się według następującej reguły: każdej tablicy rejestracyjnej przypisany jest inny kolor. Kolor odpowiada dniowi tygodnia, podczas którego samochód nie może jeździć po stolicy. Zakaz nie dotyczy autobusów – zarówno miejskich jak i prywatnych, oraz m.in. samochodów uprzywilejowanych, karetek, taksówek. Akcja ma na celu zmniejszenie rosnącego zanieczyszczenia powietrza w mieście.

 

W oczekiwaniu na deszcz

Pod koniec czerwca nadejdzie pora deszczowa. Opad oczyszcza powietrze ze znajdujących się w nim trujących substancji, a wiatr sprzyja rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń.

– Wiatr wpływa na stężenie zanieczyszczeń. Jeśli nie ma wiatru, wszystkie szkodliwe gazy magazynują się na małym obszarze, skutkiem czego stężenie zanieczyszczeń jest bardzo duże – powiedział Hector Riveros z Instytutu Fizyki Narodowego Uniwersytetu Autonomicznnego Meksyku.

 

Źródło: ENEX, hoy-no-circula, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating