Met Office ostrzega mieszkańców Wielkiej Brytanii – ta zima będzie najchłodniejsza od 35 lat. Lodowaty wir polarny z Arktyki przyniesie na wyspy rekordowe temperatury.

mrozy

Meteorolodzy ostrzegają przed srogą zimą. Martwią się bowiem o mieszkańców, którzy raczej przywykli do łagodniejszych temperatur o tej porze roku. Takiej zimy ludność Anglii nie przeżyła od lat.

Narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii ostrzega przed rekordowo niskimi temperaturami w listopadzie, grudniu i styczniu. Prognoza jest na tyle poważna, że meteorolodzy ostrzegają już przed mrozami brytyjskie władze i służby ratunkowe, a także informują jak radzić sobie w ekstremalnych warunkach.

 

Wir polarny z Arktyki

Wszystkiemu winne są zakłócenia wiru polarnego, czyli układu ciśnienia o charakterze cyklonu, związanego z obszarem biegunowym naszej planety. Wiatry na dużych wysokościach, które wirują wokół bieguna północnego utrzymują zimne powietrze uwięzione w Arktyce. Ich układ może być zakłócony przez zmiany w globalnym systemie pogody, zmuszając je do odwrócenia się na południe. – Systemy Informacyjne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że wir polarny przyniesie zimne powietrze do Wielkiej Brytanii – informuje Met Office.

Ostatni raz takie zjawisko miało miejsce w 2010 roku, wtedy temperatury spadły do -16 st. C. – Nasze prognozy sugerują ryzyko jeszcze niższych średnich temperatur – ostrzega Met Office. Zimna pogoda ma doskwierać zwłaszcza na początku zimy.

Meteorolodzy przewidują, że średnia temperatura w ciągu trzech zimowych miesięcy będzie się wahać w granicach 0 st. C. Co najmniej od 1981 roku nie odnotowano tak niskich średnich wartości temperatur. Dla porównania – średnia temperatura od listopada do stycznia podczas zeszłorocznej zimy wyniosła 7 st. C.

Pierwsze mrozy przewiduje się już na początku tego tygodnia, towarzyszyć będzie im grad, a nawet opady śniegu.

 

Zmiany w wirze polarnym

W 2014 roku, zakłócony przez zmiany w pogodzie, wir polarny spowodował chaos w Kanadzie i USA – temperatura wyniosła tam -37 st. C. Chociaż meteorolodzy nie przypuszczają tak drastycznego chłodu w Wielkiej Brytanii, eksperci wciąż ostrzegają, zwłaszcza ludzi starszych, którzy trudniej radzą sobie w takich warunkach.

 

Źródło: MetOffice, tvnmeteo, express.co.uk
record frosts, united kingdom
0 0 vote
Article Rating